Niedobór - brak pomimo obfitości

Pomimo nieskończności w dostawach żywności  w naszych supermarketach , cierpi coraz więcej ludzi na  chroniczne niedobory . Przyczyny są wielostronne. Z jednej strony jednostronne odżywianie , z drugiej produkty pochodzące z wyjałowionych gleb rolniczych, mogą być powodem  objawów niedoboru w społeczeństwie dobrobytu.

Hipowitaminoza. Niedobór witaminy prowadzi do zaburzeń metabolicznych. Poprzez regularne, a zwłaszcza zrównoważone spożycie witamin, można zapobiegać objawom niedoboru  i już istniejące wyrównać. 

Awitaminoza. Odnosi się do całkowitego braku poszczególnych witamin w dłuższym okresie czasu.Późne reakcje mogą tutaj występować, w przeciwieństwie do hipowitaminozy. W tym przypadku konieczne jest natychmiastowe przeciwdziałanie . W krajach europejskich  jest ta choroba bardzo rzadką , za wyjątkiem niedoborów wtaminy B12 , które mogą się pojawiać jako następstwo zmniejszenia objętości żołądka. 

Niedożywienie. Jest najczęstszą przyczyną niedoboru witamin.

Nieprawidłowe odżywianie . Poprzez jednostronne odżywianie  może dojść do objawów niedoboru . Powodem jest z jednej strony ubóstwo , z drugiej fałszywe odżywianie typowe dla krajów uprzemysłowionych.

Zespół złego wchłaniania. Cała grupa zaburzeń uniemożliwia organizmowi  wchłanianie ważnych odżywek i ich zużycie.

Ciąża i laktacja. Szczególnie w fazie zmian hormonalnych jest zwiększone zapotrzebowanie na witaminy w organizmie.Na zrównoważone odżywianie i odpowiednią dostawę witamin trzeba zwracać uwagę, aby zapobiec późniejszym niedoborom u dziecka. 

Poprzez alkohol - tytoń lub nadużycie narkotyków oraz choroby  metaboliczne  może dojść do zaburzeń wchłaniania witamin.