Zapachy - tam pachnie Boże Narodzenie

 Zamkij oczy  i pomyśl o Bożym Narodzeniu . Obok choinki  i płonących świeczek są dla Ciebie te zapachy,  tylko typowe dla okresu  Adwentu. Cynamon, pomarańcza, wanilia , sosna i świece  - ta mieszanka ma uspakajające działanie. Ale co się ukrywa za tą mieszanką i jaki ma ona wpływ na nasze samopoczucie?

Cynamon. Ta ciepła, pochodząca z Indii i Sri Lanki, przyprawa wspiera trawienie i daje ciepło w ciele. Ponadto obniża  poziom cukru we krwi  i dlatego jest stosowana w leczeniu cukrzycy. Na naszego ducha ma dzialanie  pobudzające , inspirujące i odprężające.

Wanilia. Jest w formie  laski zwana królową przypraw i po szafranie  jest  drugą, najdroższą przyprawą. Laska wanilii ma różne działanie. Od uspakajającego do  afrodyzującego. Już Indianie Ameryki  Północnej  używali wanilię dla  wzmocnienia mózgu.

Pomarańcza. Zapach pomarańczy jest bardzo wszechstronny, i wielokrotnie używany. Jej suszone skórki są piękną dekoracją pomieszczeń, jak i źródłem cudownego zapachu, używanego często w mieszankach herbat. Ten szlachetnie pachnący olejek Neroli jest pozyskiwany  poprzez wodną destylację  kwiatów pomarańczy. Pomarańcza jest używana w terapii aromatycznej  i ma pobudzające działanie na ciało i ducha.

Wosk pszczeli. Wosk żółty  jest używany przez pszczoły do  tworzenia płastrów. Największym użytkownikiem plastrów jest  przemysł kosmetyczny  i farmaceutyczny , gdzie są one składnikiem kremów, maści, plastrów, balsamów , past  i szminek do ust. Tradycyjnie  jest używany plaster pszczeli jako  opakowanie ocieplające  przy kaszlu, przeziębieniu , bólach mięśni i stawów. 

Sosna. Nie do zapomnienia jest zapach sosny, czy świerku, kiedy choinka dekoruje nasz salon. Sosna nadaje się  również jako drzewo do kominka czy pieca. Jej olejki eteryczne  mają bardzo intensywny zapach i pozwalają " trzaskać" w kominku.