Opryszczka - aktywny sezon dla opryszczki

Prawie każdy jego  ma, ale tylko u 1/3 zainfekowanych jest on widoczny - wirus opryszczki (Herpes). Opryszczka warg należy do najczęstszych  chorób populacyjnych  na całym świecie . 90% ludności  jest nosicielem tego wirusa , który powoduje powstawanie swędzących, sączących wyprysków. Herpes

Do pierwszego kontaktu, w rzeczywistości zainfekowania wirusem , dochodzi bez objawowo,w wieku 3 - 5 lat.  Źródłem są inne dzieci i dorośli , którzy mają pęcherzyki . Herpes jest przenoszony  drogą kropelkową  lub poprzez bezpośredni kontakt (pocałunek, dotykanie zainfekowanego miejsca, używanie tych samych filiżanek). 

Wirus herpes simpleks (HSV) atakuje górną warstwę komórkową  skóry . Tutaj powstają małe , sączące pęcherzyki , skóra jest zaczerwieniona ,  swędzi i boli. Z tej warstwy wędruje wirus  poprzez drogi nerwowe do korzeni nerwów , wo przebywa w stanie stazy. Jak tylko dochodzi do osłabienia systemu immunologicznego , staje się aktywnym i rozprzestrzenia  w drodze powrotnej  w kierunku skóry. Tam pojawia się w formie opryszczki.

Ponowne zakażenie może być spowodowane przez czynniki zewnętrzne i wewnętrzne:

  • intensywne światło słoneczne lub promieniowanie UV
  • drobne urazy
  • ostre podrażnienie skóry
  • oparzenia
  • leczenie stomatologiczne
  • stres
  • gorączka
  • zaburzenia misiączkowe
  • choroby nowotworowe

Pierwsze objawy opryszczki to uczucie napięcia i świądu. W bardzo krótkim czasie, powstają małe, sączące pęcherze. One zanikąją poprzez powstawanie skorupki  w ciągu 8 - 10 dni. Ale do momentu całkowitego pokrycia skorupką, można zainfekować wiele osób.

Ponieważ nie ma szczepionki przeciwko HSV, głównym celem w leczeniu,jest złagodzenie dolegliwości  i skrócenie czasu gojenia. W aptekach znajduje się bardzo wiele preparatów  o efektywnym i szybkim działaniu.  Kremy z substancjami działającymi jak acyklowir i penicyklowir wchłaniają  w górną warstwę skóry  i hamują  rozmnażanie się wirusa .  Żele z  siarczanem cynku wysychają pęcherze i zapobiegania rozprzestrzenianiu się w zdrowej skórze. Poza tym ma cynk pozytywne działanie na  proces gojenia.  Jeśli użyjesz te kremy już w momencie odczucia  mrowienia , może dojść najwyżej do zaczerwoienienia skóry. 

Istnieją również  środki domowe przeciw opryszcze. Najlepszą recepturą jest  miód. Miód smakuje nie tylko pysznie na chlebie , ale ma również działanie przeciwbakteryjne. Naniesiony parokrotnie w ciągu dnia  na dotknięte miejsce , zabija miód wirusy  i skóra może sią rgenerować.

Japońscy mikrobiolodzy wykazali pozytywne działanie wyciągu  z czarnych porzeczek . On powoduje przyśpieszenie przyczepiania się wirusa HSV na membranach komórek  i prowadzi do zahamowania  jego rozmnażania. Dla szybkiego gojenia konieczne jest wielokrotne naniesienie na dotknięte miejsce w ciągu dnia.  

Olejek z drzewa herbacianego ma podobne działanie jak  miód . Ponadto wysusza bardzo silnie  i to powoduje szybsze zanikanie, wypełnionych płynem pęcherzyków. Przy jego użyciu konieczne jest zwrócenie uwgi na  nie użycie na zdrowej skórze , ponieważ powoduje jej pękanie  i daje nową pożywkę dla wirusa.

Starm, sprawdzonym sposobem domowym jest  użycie pasty do zębów. Ona nie ma działania przeciwbakteryjnego , ale wysusza pęcherzyki . Olejek melisy łagodzi swędzenie . Dla osiągnięcia pozytywnego efektu  można wymieszać pastę do zębów z miodem lub olejkiem melisy i jako krem nanieść na opryszczkę.