Opryszczka - aktywny sezon dla opryszczki

Prawie każdy jego ma, ale tylko u 1/3 zainfekowanych jest on widoczny - wirus opryszczki (Herpes). Opryszczka warg należy do najczęstszych chorób populacyjnych na całym świecie . 90% ludności jest nosicielem tego wirusa , który powoduje powstawanie swędzących, sączących wyprysków.

Do pierwszego kontaktu, w rzeczywistości zainfekowania wirusem , dochodzi bez objawowo,w wieku 3 - 5 lat. Źródłem są inne dzieci i dorośli , którzy mają pęcherzyki . Herpes jest przenoszony drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt (pocałunek, dotykanie zainfekowanego miejsca, używanie tych samych filiżanek).

Wirus herpes simpleks (HSV) atakuje górną warstwę komórkową skóry . Tutaj powstają małe , sączące pęcherzyki , skóra jest zaczerwieniona , swędzi i boli. Z tej warstwy wędruje wirus poprzez drogi nerwowe do korzeni nerwów , wo przebywa w stanie stazy. Jak tylko dochodzi do osłabienia systemu immunologicznego , staje się aktywnym i rozprzestrzenia w drodze powrotnej w kierunku skóry. Tam pojawia się w formie opryszczki.

Ponowne zakażenie może być spowodowane przez czynniki zewnętrzne i wewnętrzne:

  • intensywne światło słoneczne lub promieniowanie UV
  • drobne urazy
  • ostre podrażnienie skóry
  • oparzenia
  • leczenie stomatologiczne
  • stres
  • gorączka
  • zaburzenia misiączkowe
  • choroby nowotworowe

Pierwsze objawy opryszczki to uczucie napięcia i świądu. W bardzo krótkim czasie, powstają małe, sączące pęcherze. One zanikąją poprzez powstawanie skorupki w ciągu 8 - 10 dni. Ale do momentu całkowitego pokrycia skorupką, można zainfekować wiele osób.

Ponieważ nie ma szczepionki przeciwko HSV, głównym celem w leczeniu,jest złagodzenie dolegliwości i skrócenie czasu gojenia. W aptekach znajduje się bardzo wiele preparatów o efektywnym i szybkim działaniu. Kremy z substancjami działającymi jak acyklowir i penicyklowir wchłaniają w górną warstwę skóry i hamują rozmnażanie się wirusa . Żele z siarczanem cynku wysychają pęcherze i zapobiegania rozprzestrzenianiu się w zdrowej skórze. Poza tym ma cynk pozytywne działanie na proces gojenia. Jeśli użyjesz te kremy już w momencie odczucia mrowienia , może dojść najwyżej do zaczerwoienienia skóry.

Istnieją również środki domowe przeciw opryszcze. Najlepszą recepturą jest miód. Miód smakuje nie tylko pysznie na chlebie , ale ma również działanie przeciwbakteryjne. Naniesiony parokrotnie w ciągu dnia na dotknięte miejsce , zabija miód wirusy i skóra może sią rgenerować.

Japońscy mikrobiolodzy wykazali pozytywne działanie wyciągu z czarnych porzeczek . On powoduje przyśpieszenie przyczepiania się wirusa HSV na membranach komórek i prowadzi do zahamowania jego rozmnażania. Dla szybkiego gojenia konieczne jest wielokrotne naniesienie na dotknięte miejsce w ciągu dnia.

Olejek z drzewa herbacianego ma podobne działanie jak miód . Ponadto wysusza bardzo silnie i to powoduje szybsze zanikanie, wypełnionych płynem pęcherzyków. Przy jego użyciu konieczne jest zwrócenie uwgi na nie użycie na zdrowej skórze , ponieważ powoduje jej pękanie i daje nową pożywkę dla wirusa.

Starm, sprawdzonym sposobem domowym jest użycie pasty do zębów. Ona nie ma działania przeciwbakteryjnego , ale wysusza pęcherzyki . Olejek melisy łagodzi swędzenie . Dla osiągnięcia pozytywnego efektu można wymieszać pastę do zębów z miodem lub olejkiem melisy i jako krem nanieść na opryszczkę.