Pływanie jest prawidłowymźródłem młodości!

Naukowcy wykryli , że regularne pływanie ( 3 - 5x w tygodniu 2-3 kilometrów) jest w stanie spowolnić proces starzenia się o kilkadziesiąt lat. Ponadto dokryli jeszcze , że wileu pływaków  ma zdrowe funlkcje organizmu aż do wieku 70 lat - co nie jest w przypadku nie pływających.

Poprzez odciążenie wagi ciała  jest pływanie  wspaniałe dla osób z nadwagą  i problemami ze stawami, jak i ciężarnych. Ono wymaga współpracy wielu grup mięśni  ( wspaniałe ukrwienie)  i pomaga równocześnie  dla jednolicie ujędrnionego ciała. Równie jest pomocne przy problemach  z aparatem ruchowym , napięciach ,chorobach stawów , podnosi własne siły obronne organizmu, reguluje krążenie i ma wspaniałe dzałanie w zwalczaniu stresu.

Ponadto wzmacnia pływanie mięsień sercowy.

To z kolei ma pozytywny  wpływ na ogólne samopoczucie  i długość życia oraz wspiera funkcjonowanie płuc. I tak zostaje wzmocniona muskulatuta oddechowa i powiększona pojemność płuc dla tlenu . I: ciśnienie wody  napędza  system limfatyczny  i zapewnia odtransportowanie  szlaki i trucizn . Pływanie jest prawdziwym źródłem młodości!

Aby odciążyć  krzyż  jest pływanie grzbietowe  najzdrowsze. W tej pozycji nie przyjmuje pływak, typowej dla pływających żabką , lordozy( on musi głowę utrzymać ponad wodą).

Jeśli uprawiasz prawidłowe pływanie grzbietowe  ( piersi do przodu, aby plecy nie były zaokrąglone ) dochodzi do mobilizacji  i wzmocnienia  wszystkich mięśni - od czworobocznego  poprzez najszerszy mięsień grzbietu (Latissimus) aż do mięśnia prostownika grzbietu i poprzez odpowiednie uderzenie nóg  wzmacniasz mięśnie pośladków. Talże małe mięśnie  na  szkielecie są aktywowane  i pomagają  w jego odciążeniu i stabilizacji.

Nawet wagę można regulować poprzez pływanie , w jednej godzinie zużywa się  , zależnie od wieku i wagi, aż do 400 kilokalorii. Wspaniałe jest, że w wodzie nie można się zranić i dlatego jest pływanie  możliwe dla każdego, nawet dla początkujących - i to o każdej porze roku.  Latem  w jeziorze czy na wolnym basenie , zimą - w basenach krytych  ( ale także w  termach).

Typowe dla każdego sportu jest, że potrzeba bardzo dużo cierpliwości  i napewno jest bardzo pomocne, jeśli ktoś pomaga , aby jak najlepiej się delektować tą małą przyjemnością.

I jeszcze jedno: Ty możesz powoli  zaczynać pływać, aż pozyskasz odpowiednie siły  i wytrzymałość, które Tobie dadzą  codzienną radość pływania.