Proszę mnie powiedzieć co właściwie robi system limfatyczny?

To, że w organiźmie krąży krem i dociera do najmniejszego naczynia włosowatego, dzięki pracy serca, jest każdemu znane . Ale mało  kto wie , że posiadamy jeszcze jeden "system krążenia cieczy" : system limfatyczny , który pracuje  w ukryciu. Ale: co właściwie robi ten system?

Na układ limfatyczny, zwracamy dopiero uwagę , jeśli gdzieś poczucjemy bolesny , zapalony guz : na szyji, czy pod pachą , w pachwinie czy pod kolanem...albo po ciężkiej operacji musimy się poddać drenażowi, wykonanemu przez specjalnie wykształconą masażystkę, aby pobudzić delikatnie ten system. 

Oficjalnie został odkryty system limfatyczny przez Hipokratesa w V wieku. Medycyna naturalna uważa ten system za bardzo ważny  organ odprowadzający , do którego należy śledziona i grasica. Tradycyjna medycyna chińska (TCM) wspiera ten system z delikatnymi masażami i specjalnymi ziołami. Także homeopatia i medycyna alternatywna  mają gotowe zioła  i środki . Niektórzy nazywają  płyn limfatyczny " mlekiem krwi".

Ale  po kolei: system limfatyczny zajmuje się przede wszystkim  wchłanianiem  toksyn, nadmiaru płynów, tłuszczu i szlaki  i ich odtransportowaniem. Szczególnie z miejsc  między komórkami organizmu, które nie mogą  być bezpośrednio zaopatrzone  lub osiągnięte przez system naczyniowy.. Tam otwierają sią malutkie naczyńka krwionośne i wchłaniają  niepotrzebne i niekorzystne substancje  i dalej je transportują drogami limfatycznymi i przez " filtry" węzłów chłonnych ... aż do dużych naczyń limfatycznych  w obrębie górnej klatki piersiowej, gdzie kończą się w układzie żylnym i układzie krążenia krwi.
Ten system limfatyczny może ulegać zatykaniu , co pociąga za sobą wiele chorób , między innymi  obrzęki i zapalenia wszelkiego rodzaju  oraz problemy nerwowe i emocjonalne.

Tak więc co przeszkadza regularnemu  stymulowaniu  i oczyszczaniu systemu limfatycznego? W medycynie alternatywnej  są używane następujące  środki: bańki, pijawki, przeróżne plastry i zioła jak   mieszanka ziołowa według Paracelsusa lub nalewki z kasztanowca zwyczajnego.

Szczególnie  ważne jest wspieranie śledziony, która zwana jest " zapomnianym" organem  lub  "pasierbem medycyny". Do tego celu służą  zioła , które wspierają także wątrobę i są używane w ogólnej detoksykacji: : pokrzywa ( np jako spagiryczna esencja),  bluszczyk kurdybanek , rzepik lub cykoria podróżnik .