PMS - syndrom przedmenstruacyjny

Każdy kto cierpi każdego miesiąca pod zmianami nastroju, zmęczeniem, nadmierną pobudliwością , gromadzeniem wody , napięciem w piersiach , bólami brzucha i depresyjnym nastrojem , dobrze wie o czym jest mowa pod pojąciem PMS . PMS to syndrom przedmenstruacyjny oznaczający dolegliwości fizyczne i psychiczne , które trwają parę dni do dwóch tygodni przed rozpoczęciem miesiączki i z jej początkiem całkowicie zanikają.

Prawie wszystkie kobiety mają jakieś dolegliwości w różnym stopniu. Dopiero wtedy, kiedy dochodzi do zachwiania przebiegu dnia codziennego lub aktywności kobiet , jest mowa o PMS. Ocenia się. że około 20 - 50% wszystkich kobiet w wieku rozrodczym cierpi na te dolegliwości , przy czym u kobiet w wieku ponad 30 lat są one wzmocnione. U około 5% jest obciążenie tak silne , że ma to skutki działania w zakresie ich aktywności zawodowej , przebiegu dnia codziennego czy życia rodzinnego . W tym przypadku jest mowa o przedmiesiączkowym zaburzeniu nastroju (PMSD), który wymaga koniecznej pomocy lekarskiej.

Przyczyny PMS są ze strony medycznej nadal nie wyjaśnione. Znane jest tylko , że kobiety reagują na zmiany hormonalne podczas miesiączki . Nieznane jest, czy PMS zostaje wywołany bezpośrednim działaniem hormonów płciowych ( np. estrogeny czy progesteron) lub czy kobiety z tym syndromem są tylko bardziej pobudliwe na hormonalne zmiany. Prawdopodonie odgrywa serotonina, przekaźnik w mózgowiu , odpowiedzialny za nastrój, także pewną rolę. Innymi czynnikami ryzyka są stres, dziedziczność, palenie papierosów i spożywanie kofeiny.

Wcześniej były młode kobiety bardzo szybko i bardzo często ciężarne i ich odżywianie było bardzo złe. Dłuższe fazy bez miesiączki zapobiegały, że kobiety były narażone na zachwiany poziom estrogenów czy progesteronu , które są związane z PMS. Dzisiaj żyją kobiety świadomie, odżywiają się zdrowo i tym samym podniosło się ryzyko zachorowania na PMS.

Liczba objawów jest zróżnicowana i bardzo różni się u każdej kobiety. Dlatego nie jest możliwy sposób leczenia ten sam dla wszystkich kobiet . Każda kobieta wymaga indywidulanej terapii .

Następujące preparaty mogą przynieść ulgę w objawach:

  • Preparaty ziołowe - niepokalanek pospolity (przywrócić równowagę hormonalną), olej z wiesiołka, ekstrakty z pochrzynu, ziele dziurawca
  • Suplementy diety - wapń, witamina B6, magnez (rozkurczowe działanie ), izoflawony, witaminyaE, kapsułki oleju z ryb
  • Preparaty hamujące jajeczkowanie
  • Preparaty nastroju
  • Środek przeciwbólowy

Ponadto, techniki relaksacyjne, takie jak autogenny trening, joga, akupunktura ale również gorące kąpiele i masaże pomagają złagodzić objawy. Również regularny ruch , zdrowe odżywianie z wystarczającą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych mają pozytywne działanie przy PMS: Najlepiej jest zrezygnować z tłuszczu zwierzęcego, czekolady, alkoholu i produktów mlecznych . Herbata z pokrzywy , mleczu czy liści brzozy pomagają przeciw gromadzeniu wody , ziele dziurawca poprawia nastrój i koper włoski, anyż i kminek pomagają przy wzdęciach . Przy masywnych dolegliwościach psychicznych konieczna jest pomoc specjalisty.