Wędrówki są przyjemnością

Wędrówki są przyjemnością

Korzyści z ruchu na świeżym powietrzu

Malownicze pastwiska, wysublimowane górskie krajobrazy, krystalicznie czyste górskie jeziora, zapierające dech w piersiach wodospady i wiele więcej - wędrówki dają nam spektakularny wgląd w przyrodę. Jednocześnie sprawiają, że czujemy się młodzi, sprawni i zdrowi. Bo gdy w zdumieniu kroczymy samotnie lub w miłym towarzystwie po pięknych ścieżkach, nasza kondycja się wzmacnia, a jednocześnie trenujemy równowagę i siłę.

Wędrówka jest więc bez wątpienia jednym ze sportów wytrzymałościowych, które można uprawiać o każdej porze roku. Nasilenie można określić na podstawie samej trasy. Piesze wędrówki są zatem odpowiednie dla każdego. Aktywność na świeżym powietrzu jest często postrzegana jako relaks, a czasem jako sposób medytacji. Miłośnicy wędrówek opisują też poczucie szczęścia. Osiągnięcie tego, co było zamierzone, to poczucie sukcesu, a jednocześnie ciało, dusza i duch mogą odpoczywać z dala od zgiełku codzienności dzięki sile natury.

Wędrówka w górę

Pozytywny wpływ na psychikę odgrywa ważną rolę podczas wędrówek. Potwierdza to interdyscyplinarne badanie „Über'n Berg”, przeprowadzone przez Szpital Uniwersytecki w Salzburgu na temat zapobiegania samobójstwom w 2012 roku (https://www.pmu.ac.at/news/article/uebern-berg-studie -zur-suizidpraevention-von-christian-doppler-clinic-and-paracelsus-universitaet-presented.html). Po 9 tygodniach wędrówki badani stwierdzili, że w górach nabrali większej pewności siebie i mniej się stresowali. Wędrówka nie tylko trenuje nasze mięśnie, ale także umysł.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę

Niemniej jednak są pewne zasady, których należy przestrzegać podczas wędrówek. Zwłaszcza jeśli masz niewielkie lub żadne doświadczenie w górach, ważne jest, aby pomyśleć przed wędrówką o niektórych rzeczach.

  1. Wycieczka musi być dobrze zaplanowana z wyprzedzeniem i w zakresie Twojej kondycji fizycznej. Zbytnia pewność siebie prowadzi do wypadków, nawet dla doświadczonych wędrowców. Jeśli nie jesteś pewien, warto omówić wycieczkę z osobą z doświadczeniem górskim. Jest to szczególnie ważne, gdy na wędrówce są z tobą (mniejsze) dzieci. Zbyt męcząca trasa szybko staje się aktem desperacji. Jeśli podróżujesz sam, najlepiej poinformuj o swoich planach opiekuna schroniska lub innych wędrowców.
  2. Pogoda w górach zmienia się bardzo szybko. Dlatego niezbędny jest podstawowy sprzęt z ochroną przed deszczem. Nie zapomnij zabrać ze sobą butelki z wodą i małej przekąski, ponieważ wskazane schroniska lub chatki mogą być zamknięte.
  3. Wędrówki to aktywność w naturze i z naturą. Nie należy schodzić z wyznaczonych ścieżek, by nie szkodzić zwierzętom i roślinom. Ścieżki chronią również wędrowców przed spadającymi skałami lub innymi trudnymi sytuacjami. Dlatego zawsze podążaj ścieżkami i znakami.
  4. Uwaga na pasące się bydło! Jest to szczególnie ważne, gdy matki chcą chronić swoje młode. Aby uniknąć nieprzyjemnych incydentów, najlepiej omijać je szerokim łukiem.
  5. Zawsze zabieraj śmieci ze sobą i nie wyrzucaj ich gdzieś po drodze.
  6. Last, but not least – obuwie! Musisz dopasować buty do wybranej trasy. Pomaga to również zapobiegać wypadkom. Nie spiesz się przy wyborze butów i wiązaniu sznurówek. W ten sposób możesz zapobiec bolesnym punktom ucisku i pęcherzom. Powinieneś również ponownie zawiązać buty 15-30 minut po rozpoczęciu wędrówki, ponieważ ciepło może je rozciągnąć. But można wtedy jeszcze lepiej dopasować do stopy.

A teraz życzymy Wam dużo radości i relaksujących chwil na łonie natury!