Zdrowe paznokcie są piękniejsze!

Wypielęgnowane i zdrowe, gładkie i różowe paznokcie u rąk są objawem zdrowia   i aktywności. Łamliwe paznokcie , zagłębienia czy deformacje  są wynikiem  nieprawidłowej pielęgnacji  i mogą być sygnałem ostrzegawczym  w objawach niedoboru lub chorób!

Łamliwe  paznokcie są rzeczywiście bardzo rozpowszechnionym problemem i ogólnie  nieszkodliwe. Paznokcie u rąk  są poddane ciągłemu  nadużyciu poprzez środki czyszczące  i inne prace domowe zarówno chemiczne jak i mechaniczne. Nawet zbyt częste mycie rąk  z użyciem mydła  lub nadmierne użycie zmywacza do paznokci  może prowadzić do ich wysychania  - i już pękają i się łamią! 

Najlepiej jest wkremowanie  tak często jak tylko możliwe  specjalnego kremu dla paznokci i rąk. Ale również maseczki  rąk  lub dziesięciominutowa kąpiel  paznokci  w oleju oliwki  możweszybko i bardzo skutecznie  je wzmocnić . Nie radzimy używania tzw lakieru wzmacniającego  - wcześniej czy później łamią się paznokcie ponownie..

Możliwe są jednak niedobory minerałów lub nadkwasota , jako powód  tych problemów. Biotyna ( wit. B7) , wit. C, cynk  ( redukuje białe plamy na paznokciach)  jak i krzemionka , drożdże piwne  lub wapń  - one wzmacniają paznokcie. Również niedobory żelaza mogą  być widoczne przy łamliwych paznokciach . Z pomocą  Schussel soli  można pomagać w tym problemie ( krzemionka nr. 11). ,

Istnieją także zmiany w obrębie paznokci, które są wywoływane innymi  dolegliwościami:

unosi się bardzo paznokieś lekarze mówią o paznokciach szkiełka zegarka.  Dodatkowo poszerzone koińcówki paznokci , możliwe są doleglgliwości ze strony serca lub płuc. Również za miękkie paznokcie  mogą być wskazówką na dolegliwości  dróg odeechowych.

wzdłużne rowki które są bardziej widoczne z wiekiem,mogą być objawem dolegliwości trzustki , zapalenia jelit lub stawów . Rozsczepione paznokcie  mogą być wskazówką cukrzycy.

poprzeczne bruzdy sugerują  końcówką stanu zapalnego

w chorobach związanych  z detoksykacją organizmu  - wątroba nerki - mają paznokcie połysk blady lub biały. Ale to może być objawem alkoholizmu  lub innego zatrucia. 

małe wgniecenia w paznokciu wystąpują przy nadczynności tarczycy

• W chorobach stacji detoksykacji ciała - wątroby lub nerek - czyszczenie paznokci ziemisty lub białawe. Może to być przypadek z nadużywaniem alkoholu lub innych zatrucia.

są paznokcie żółte i grube - może byś wslkazówką na grzybicę

paznokcie z wgnieceniem (głębokie doły na paznokci z jednoczesnym przebarwieniem czerwono - żółtym) wskazuje  łuszczycę lub inne egzemy skóry.

złuszczające się warstwy paznokcia  wskazują niedobór minerałów lub witamny A , ale również  pżromieniowanie rentgenowskie.