Lato - słońce - czas na infekcje grzybicze na nogach!

Grzyby lubią ciepło i wilgoć - w tych warunkach rozwijają się wspaniale w basenach i tam zasiedlają sią głównie na stopach , między palcami . Takie infekcje grzybicze są najczęściej występującymi infekcjami u ludzi Europy Środkowej i mogą być prawdziwym utrapieniem narodu. Głównie jest spowodowana przez grzyby Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes .

Nierzadko pierwszym objawem jest lekkie swędzenie. Później dochodzi do zaczerwienienia skóry, łuszczenia , sączenia i powstawania pęcherzyków oraz pęknięć. Poprzez grzyby wywołana reakcja zapalna dotyczy nie tylko różnych warstw skóry, ale również paznokci i innych obszarów na ciele. To oznacza pora na działanie!

Również tak ważną , jak użycie leków, jest wspomagająca terapia - nie tylko już po zakażeniu, ale również jako zapobiegawcza . Stopy można regularnie smarować olejkiem Manuka lub olejkiem z drzewa herbacianego lub regularnie używać spray. . Ważna jest przy tym jakość użytego olejku drzewa herbacianego - konieczne są wysokojakościowe preparaty!

Następujące środki są możliwe jako zapobiegawcze:
• Stopy zawsze dokładnie wysuszyć, także między palcami.
• Buty regularnie wietrzyć i dezynfekować
• W basenie i okolicy nie chodzić boso , tylko używać obuwie kąpielowe
• Stóp nie dezynfekować. To nic nie pomaga stopy tylko przez parę sekund opryskać tym płynem. Zamiast tego jest często ziemia już zakażoną i użyte preparaty dezynfekcji mogą wywołać reakcje alergiczne.
• Systematycznie sprawdzaj Twoje nogi i zwracaj uwagę na rany - tam wnika grzyb najszybciej i najłatwiej.

Grzybica nie zniknie samemu - już absolutnie nie , jeśli zaatakuje paznokcie. Wymówki - " to mnie samo przejdzie" - mogą spowodować, że inni członkowie rodziny, razem mieszkający mogą zostać zainfekowanymi. Kto nie chce używać chemi, może próbować domowe sposoby np. kwas jabłkowy. Również glina ,czosnek, kurkuma, serwatka lub olej ziela dziuzrawca pomagają w walce przeciw grzybicy.

Jeśli nie zanika grzybica w ciągu 2 - maksymalnie 3 tygodni , mimo zastosowania tych środków, konieczne jest dokładne zdiagnozowanie i ewentualne wyjaśnienie w kierunku innych chorób np. cukrzyca.