Sport zimowy w górach jest źródłem młodości

Już od 1400 metrów nad poziomem morza jest powietrze zdecydowanie " cieńsze" i nasz organizm musi sią bardziej wytężyć , aby otrzymać dosyć tlenu.  Dlatego produkuje więcej czerwonych ciałek krwi  ( erytrocyty) , co poprawia transport tlenu  do komórek. Nowe krwinki  dostarczają lepiej tlen  do tkanek , aniżeli już zużyte. Organizm ma uczucie odmłodzeni

Zanim to zadziała czujemy się zmęczonym  - niedobór tlenu  na wysokości 1400 - 2000 metrów nad poziomem morza  wywołuje niespecyficzny stres  i organizm potrzebuje energię. Dopiero po paru dniach zaczyna działać to " źródło młodości"  - aż do popdwyższenia krążenia i wydajności  i ty czujesz się świeżym, młodym  i wypoczętym. Im więcej krwinek  ma organizm , tym więcej tlenu może transportować z płuc do mięśni.

W obecnie sławnym badaniu wysokości AMAS  (Instytut Humpeler i Schobersberger we współpracy z Uniwersytetem w Insbruku) porównał prof. dr Egon Humpeler  ten proces z silnikiem. Najpierw zaczyna się obracać , aby dojść do pełnej wydajności . W momencie najwyższej  wydajności zachowuje się spokojnie  z niską częstotliwością obrotów , ale jego wydajność jest nadal taka sama  i nawet możliwa jest lepsza.  I tak jest z ludzkim organizmem. Organizm rejestruje  niedobory tlenu - słaba hipoksja - i podnosi własną aktywność . Następnie dochodzi do tłumienia  tej podwyższonej aktywności  i oszczędności.

Aktywny sport w górach  umożliwia zwiększenie  wydalania tlenu . Ale nie tylko to . Badania udowodniły , że sport na średnich wysokosściach działa pozytywnie na spalanie tłuszczu , metabolizm cukru  i redukcję tkanki tłuszczowej bez diety! . Mowa jest o 1 - 2 kilogramach na tydzień!

Aktywny sport górski   jest uważany  dla podniesienia wydajności  sportowców wyczynowych , jeśli ich zawody odbywają się na nizinach. Birgit Friedmann - Bette , lekarka sportowa uniwersytetu w Heidelbergu , potwierdziła: " przy  przygotowaniach do mistrzostw  pomaga trening w górach. To jest naukowo potwierdzone".

Poza tym , dochodzi do wzmocnienia kondycji ,, oznacza więcej tlenu - czuć się sprawniejszym. Duchowo i fizycznie. I to jest jeden z wyników badań AMAS . Po 6 dniach  aktywnego urlopu rekreacyjnego  zanikają symptomy  stresu jak: zmęczenie, brak energii i koncentracji  i mieszkańcy dużych miast czują się  wypocząęym  i ogólnie wzmocnionym. Prawdziwy wynikl rekreacyjnego urlopu w górach jest dopiero widoczny po 1 - 2 tygodniach.

Jeszcze jedną zaletę ma urlop w górach, który odnosi się do jazdy rowerem , wędrówek czy wspinaczek.. On wzmacnia system immunologiczny. I alergicy mają łatwiej  - suche powietrze górskie chroni przed pyłkiem ,  roztoczem czy grzybami. Na wysokpości 1400 metrów jest dla nich ciężko!