Żle przespana noc? Oto kilka wskazówek na dobry sen

Żle przespana noc? Oto kilka wskazówek na dobry sen

Coraz więcej osób śpi coraz gorzej. Można o tym przeczytać w różnych gazetach i czasopismach, gdzie mówi się o epidemii bezsenności. To nie brzmi dobrze i jest, szczerze mówiąc, powodem do niepokoju. Podczas gdy wielu uważa sen za irytującą nieuchronność, jest on dla nas bardzo ważny. Ciało regeneruje się podczas snu i uzupełnia swoje zapasy energii. Zły sen lub mało snu prowadzi do osłabienia układu odpornościowego, a także fizycznej i psychicznej utraty sprawności.

Tabletki nasenne jako rozwiązanie problemu?

Dla wielu osób spożywanie tabletek nasennych jest rozwiązaniem problemu. Jest to jednak błędne koło. W pewnym momencie sen jest możliwy tylko z tabletkami. Tabletki powinny być zawsze ostatecznością, jeśli już wypróbowałeś wszystko inne i nic nie pomogło. Istnieje wiele sposobów na poprawę snu.

Złodzieje snu czają się wszędzie

Wieczorem czuć jeszcze stres związany z pracą i rodziną, w przegrzanej sypialni panuje chaos, telefon wymaga ciągłej uwagi i oczywiście przed pójściem spać siedzi się przed telewizorem lub komputerem. Kolacja była jak zwykle zbyt bujna, a teraz zalega w żołądku, a od tygodni brak ruchu. Światło współczesnego świata, oświetlenie uliczne, przejeżdżające samochody i itd. bezpośrednio świecą po twarzy, gdy leży się już w łóżku. Dobranoc? Ale czy ta noc będzie taka dobra? Nie, nie będzie. Kto mógłby w ten sposób spać dobrze?

Przeciwdziałanie

Współczesny świat ze wszystkimi doskonałymi osiągnięciami technicznymi nie jest optymalny dla naszego ciała i potrzeby snu. Musimy świadomie eliminować jak największej złodziei snu. Tylko wtedy możemy znowu dobrze spać. Oto kilka prostych sposobów na rozpoczęcie snu:

 • Wieczorem jedz tylko lekkie rzeczy i niewiele. Ostatni posiłek powinien być trzy godziny przed pójściem spać.
 • Sprzątnij sypialnię. Porządek tworzy spokój.
 • Regularnie przewietrz pomieszczenie. Zapewnia to nie tylko lepsze powietrze, ale także reguluje temperaturę. Jeśli jest za gorąco, źle śpisz.
 • Przyciemnij sypialnię tak bardzo, jak to możliwe. Im jest ciemniej, tym lepiej śpisz.
 • Postaraj się wyeliminować źródła hałasu. Jeśli nie jest to możliwe i budzisz się przez hałas, użyj w nocy specjalnych zatyczek do uszu.
 • Uprawiaj regularnie sport. Sport wytrzymałościowy nie tylko redukuje stres, ale również pomaga lepiej spać. Nie ćwicz tuż przed pójściem spać. W krótkim okresie sport zwiększa krążenie, co ułatwia późniejsze spanie.
 • Zredukuj niebieskie światło, które jest transmitowane przez ekrany i wysyła sygnały do ​​mózgu, że wciąż jest światło dzienne i dlatego to nie czas na spanie. Skróć oglądanie ekranu wieczorem do minimum.
 • Oczywiście możesz użyć specjalnych mieszanek ziołowych lub zapachowych, które mogą ułatwić zasypianie. Waleriana, melisa lub różne herbaty nie były na próżno używane przez nasze babcie, by wspierać sen.
 • Zmniejsz stres. Istnieje wiele możliwości. Wieczorem możesz poczytać relaksującą książkę, nauczyć się techniki relaksacyjnej... Nieważne, co robisz, o ile zmniejsza to poziom stresu.
 • Struktura pomaga zasnąć. Powinniśmy wieczorem przyzwyczaić się do rytuałów, które powtarzamy codziennie. Dzięki tym rytuałom ćwiczymy ciało, aby zmęczyć się i odprężyć - powiedzmy na polecenie.
 • Żadnych pożywek po lunchu. Kiedy jesteśmy zmęczeni w ciągu dnia, często spożywamy kofeinę lub napój energetyzujący. Te środki mogą zakłócić nasz sen. Dlatego powinniśmy ich spożywać tak mało, jak to tylko możliwe.
 • Unikaj alkoholu. Pomaga wprawdzie zasnąć, ale często prowadzi do zakłóceń snu w nocy, co sprawia, że ​​czujesz się bardziej zmęczony rano następnego dnia.