Alergie - gdy ciało przesadza

Kiedy swądzi i  piecze , jedno kichniącie goni już następne  itd... Pyłki mają sezon!  Od poczzątku XX wieku  jest mowa o alergii. Nadmierna reakcja organizmu  na naturalne substancje. Ale co się dzieje w naszym organiźmie podczas alergii?

Alergeny. Przyczyną alergii są alergeny. To są antygeny , przeciw którym jest skierowana fałszywie kierowna odpowiedź organizmu  immunologicznego. Często są alergeny bałkami , jeszcze częściej enzymami  - naturalnie zawsze są wyjątki od reguły. Istnieje niesamowicie wiele alergenów  i one  mogą być dzielone zależnie od różnych kryteriów:

  • Źródłem alergii są np. sierść zwirząt, pyłki, roztocza kurzu domowego..
  • Rodzaj kontaktu np alergii wziewne lub alergie pokarmowe
  • Główne i poboczne alergie , kiedy organizm reaguje nie tylko  na pewnien alergen , ale również na z nim spokrewnione.

Alergie krzyżowe.  O nich jest mowa , kiedy specjalne IgE przeciwciała , skierownane przeciw specyficznemu alergenowi , rozpoznają alergeny  inne pochodzące z innego źródła. Przykładem jest OAS - Oral Allergy Syndrome , znany u alergików na  pyłki brzozy. W tym przypadku reaguje pacjent na pyłki brzozy . To specyficzne  IgE przeciwciało jest w stanie rozpoznać  podobne cząstki np. w jabłku , co prowadzi do ponownego pojawienia się objawów alergii. To znaczy: przy alergii na pyłek brzozy  może spożycie jabłka wywołać te same reakcje alergiczne jak obrzęki i  swędzenie  w obrębie jamy ustnej , aczkolwiek pacjent początkowo nie jest uczulony  na jabłko, ale tylko na pyłek brzozy.