Vital jesienią

Powoli straciły promienie słoneczne  na ich intensywności i temperatury są coraz niższe. Gorące dnie letnie już mineły i natura przygotowuje się na przyjście zimy. Także nasz organizm przystosowuje się do tych zmian  zarówno fizycznie jak i emocjonalnie , co jest odczuwalne w braku energii i ociężałości.

Marsz do natury

Jeśli  jesienią coraz mniej godzin mamy ze słońcem  zaczyna nasz organizm, jako reakcję na brak  światła słonecznego , produkować więcej hormonu  "melatoniny" . Ten hormon reguluje  między innymi, nasz rytmus dzień - noc i jako następstwo nadmiernej produkcji dochodzi do zmęczenia, apatii i zaburzeń snu.

Ab zapobiec tym problemom powinniśmy "zatankować" jak najwięcej słońca  jesienią. Długie spacery  w naturze  mają nie tylko pozytywne działanie , ale również  wzmacniają  krążenie i podwyższają zawartość tlenu we krwi.

Pomocne jest też prawidłowe odżywianie

Dla dostarczenia organizmowi  koniecznej energii , aby móc stymulować metabolizm, powinniśmy jadać  więcej owoców, warzyw i produktów grubo/drobnoziarnistych. Dla wzmocnienia sił odpornościowych , szczególnie polecamy  zawierające witaminę - C owoce cytrusowe.

Przeciwko uczuciu depresji  może również  pomóc prawidłowy wybór produktów odżywczych. W niektórych  jest zawarty aminokwas - tryptofan , który pobudza mózg do  produkcji hormonu pobudzającego nastrój - "serotoniny".  Tryptofan jest zawarty w wyższym stążeniu  między innymi w bananach, orzeszkach ziemnych, rybach, fasolkach sojowych i produktach mlecznych.

Gorąca kąpiel - wspaniale relaksująca!

Nie ma nic lepszego niż wziąć gorącą kąpiel i się rozgrzać, aby się odprężyć . Przyjemne uczucie ciepłej wody  w połączeniu z pachnącym olejkiem  do kąpieli - pozwala na pełny relaks . Kto jeszcze raz przed spaniem bierze kąpiel, może ewentualnie zapobiegać kłopotom z zasypianiem.

Kto dodaje do wody kąpielowej olejki eteryczne  jak tymianek czy rozmaryn zapobiega ewentualnym przeziębieniom.

Jesień  jest bardzo piękną porą roku , jeśli wiesz jak możesz sam sobie pomóc  przeciw  sezonowym problemom.