Zimne stopy - co pomaga?

Wiele osób, głównie kobiet, cierpi także przy łagodnych temperaturach na zimne stopy. Partenr często ma uczucice bycia pod zimnym prysznicem, jak dotknie jej lodowatych palców.  Próbowane jest wszystko, ciepłe skarpetki, ogrzanie przez nacieranie, ale mimo tego marzną te stopy i nie ma co myśleć o snie. Jednak nie można przyjąć, że w przeciwieństwie do tego nie ma lekarstwa!...

Faktycznie, jest. Eksperci polecają  nie tylko  termofor , który przyjemnie ogrzewa  stopy, ale  również ciepłe kąpiele wieczorne z paroma kroplami olejku cynamonowego, sokiem z cytryny lub 20 g mąki z gorczycy. Także dodatki soli, eukaliptusa , igiel sosnowych , rozmarynu , kastzanowca czy kosodrzewiny do kąpieli stóp wspiera krążenie..

Bardzo pomocne są ciepłe, rozgrzewające herbaty ( np. parę plasterków imbiru  zalać gorącą wodą , pozostawić do naciągnięcia  i wypić). lub spożycie bardzo pikantnej potrawy przed spaniem. I koniecznie masować od góry do dołu , od zewnątrz na wewnątrz, zawsze z ruchem krążącym. Także "piłki jeżyki"  albo po prostu gimnastyka  stóp  są godne polecenia. Na  ciepło rozzmasowanych stopach proszę nanieść naturalny krem pielęgnujący  , bardzo tłusty ( ale nie nawilżający).

Inna " alternatywna recepta" na zimne stopy ( nadaje się tylko dla samotnych) . Wymieszaj parę, pokrojonych na drobno, ząbków czosnku ze smalcem wieprzowym lub wazeliną . Pozostaw to na jeden dzień  do naciągnięcia i nacieraj tym Twoje stopy i nogi  przed pójściem spać. Powód działania: także czosnek ma działanie pobudzające krążenie . Jako alternatywa nadaje się olej rycynowy. Po prostu obydwie nogi bardzo dokładnie nacierać, włożyć ciepłe stare skarpety i pojść spać. Bardzo szybko powstaje prawdziwa fala ciepła,rozprzestrzeniająca się na całych nogach i ciele.
Jeszcze jedna wskazówka: przez dwie minuty  biegać boso po śniegu , dobrze wytrzeć stopy i włożyć grube skarpety - to pobudza Twoje " lodowce" do życia!

Stopy lodowacieją, leśli naczynia krwionośne  się zwężają jako następstwo działania zimna i krew jest pompowana tylko do ważnych organów  jak serce, płuca i mózg. Wszystko co leży daleko od nich , zostaje w następstwie mechanizmu ochronnego, zaopatrzone bardzo małą ilością krwi. U mężczyzn jest to łatwiejsze: Mężczyzna ma przeciętnie 40% masy mięśniowej, gdy u kobiet są to tylko 23%. Mięśnie produkują podczas pracy bardzo dużo ciepła, dlatego są męskie ręce i stopy przytulnie ciepłe. Dodatkowo tracą kobiety więcej ciepła , bo mają większą masę : przy tym samym wzroście ma ONA  mniej masy, aniżeli ON i tym samym więcej powierzchni   - dlatego ochładzają się kobiety szybciej. I co wtedy się zdarza? - organizm chroni mózg, serce i Co.  - i kobiece stopy pozostają zimnymi.

Dlatego jest tak sensownym  wszystko robić, aby nasze zimne stopy były znowu ciepłymi: np. za małe, ciasne lub nawet mokre buty . Prosta pomoc: wkładki izolujące!,