Cenne wskazówki i porady jak poradzić sobie z bólem pleców

Dzisiaj coraz więcej osób regularnie siedzi podczas wykonywania swojej pracy. Co niestety często prowadzi do problemów z układem ruchowym oraz przyczynia się do bólu kręgosłupa. Co należy robić, aby nabawić się bólu pleców, a raczej ich uniknąć dowiesz się z poniższego tekstu.

Każdy człowiek, który zbyt długo przyjmuje jedną postawę odczuwa ból. Wywołany jest on przez jednostronne obciążenie. Oddziaływania tych obciążeń są natomiast różnorodne. Od lekkich bólów pleców, nawet po dyskopatię. W najgorszym wypadku wymagany jest również zabieg operacyjny.

Dla osób, które chcą odczuwać przewlekły ból pleców, przygotowaliśmy małą instrukcję:

  1. Należy przyjąć tak długo jak to możliwe jedną pozycję. Po pewnym czasie zauważysz jak twoje mięśnie się kurczą i zanikają. Również kręgosłup jest silnie obciążony.
  2. Usiądź nieergonomicznie. Sprawdzony sposób to zbyt częste przeciąganie kręgosłupa szyjnego.
  3. Nie ruszaj się. Nie rób zbyt często przerw i się nie rozciągaj.

W tej sytuacji z pewnością po krótkim czasie pojawi się ból. Chcesz tego? Oczywiście, że nie. Chcesz zapobiegać takim problemom, to musisz dokładnie robić wszystko w odwrotnym kierunku, niż zostało to zaprezentowane w naszej powyższej instrukcji. Tutaj masz pełną listę:

Duży wpływ mają meble biurowe
Nieodpowiednie meble biurowe mają znaczenie. Im bardziej ergonomiczne krzesło i im bardziej dopasowane jest ono do wysokości, tym mniej sprawia problemów. Staraj się, aby siedzieć zawsze w wyprostowanej pozycji, plecy powinny być swobodnie oparte o oparcie krzesła, kolana zgięte pod kątem 90 stopni, a ramiona mają być rozluźnione. Stopy powinny płasko opierać się o podłogę.

Ruch zawsze pomaga
Nie zależnie czy w biurze, czy podczas wolnego czasu: Staraj się ruszać tak często, jak to tylko jest możliwe. Tylko w ten sposób stymulowany jest układ sercowo - naczyniowy oraz zachowuje on zdrowie. Warunkiem na następny dzień pracy bez bólu pleców jest właśnie sport. Nie zapominaj również o ruchu podczas pracy. Tutaj kilka wskazówek:

Regularnie wstawaj i się rozciągaj
- Używaj małej szklanki, zamiast dużego kubka do picia. W ten sposób będziesz częściej zmuszony aby wstać i przygotować sobie ponownie coś do picia.
- Potrzebujesz coś od swojego kolegi w pracy? Idź do niego, a nie dzwoń.
- Używaj schodów zamiast windy.

Jeśli masz naprawdę problem, aby siedzieć prosto, może to osłabić mięśnie brzucha i pleców. Wzmacniaj w takim przypadku partie mięśniowe.

Ustawienie ekranu
Monitor powinien znajdować się na środku biurka, tak aby był on na wysokości wzroku. Monitory ustawione z boki są złe. Dłonie powinny swobodnie oprać się na biurku. Możesz używać również podkładki na nadgarstki, aby je odciążyć.

Jeśli musisz dużo i często telefonować w pracy, używaj najlepiej słuchawek. Trzymanie cały czas komórki lub słuchawki telefonu w dłoni może prowadzić do napięcia.