Napotne czasy - dlaczego pocimy się i jak możemy temu zapobiec?

Jak tylko termometr pokazuje wysokie temperatury  powyżej 25°C , pocimy się niesamowicie już przy najmniejszym wysiłku. Nie mamy odwagi podnosić ręce, bo nieprzyjemne plamy pod pachami  stają się widoczne. Ale jeszcze bardziej wstydliwy jest ostry zapach potu .

Dlaczego się pocimy? Dlaczego się pocimy?
Pocenie się  jest w zasadzie zdrowym i życzonym mechanizmem  naszego ciała. Każdy człowiek posiada  2 - 3 milionów gruczołów potnych. Większość z nich znajduje się na czole, na wewnętrznej powierzchni dłoni , na stopach i pod pachami . Ich zadaniem jest utrzymanie stałej temperatury ciała  przy 37 stopniach Celzjusza i ochrona naszego ciała przed przegrzaniem.Aby wydalać ciepło na zewnątrz muszą najpierw poszerzyć się naczynia krwionośne skóry. Jeśli to niewystarcza , dochodzi do produkcji potu. Wtedy ochładza się ciało jeszcze bardziej, ponieważ pot  wyparowuje na powierzchni skóry  poprzez ciepło ciała. I tak zostają wydalone 300 - 700 ml płynu dziennie  poprzez gruczoły potowe. W gorących dniach  i aktywności fizycznej  wzrasta ta ilość odpowiednio.  

Pot wydalany przez gruczoły potne jest bezzapachowy. On zawiera w 99% wodę.Nieprzyjemny zapach potu  powstaje poprzez działanie bakterii skóry , które rozkładają pot. Obok wody  zostaje wydalona również szlaka i toksyny ciała - mocznik, kwas moczowy, amoniak, sól i kwasy tłuszczowe - to jest bardzo zdrowy i ważny proces dla całego organizmu. Kto  tłumi zdrową produkcję potu z pomocą antyperspirantów, blokuje ważną drogę wydalania  co prowadzi do  osłabienia systemu odpornościowego  i w najgorszym przypadku może prowadzić do choroby
Przyczyny nadmiernego pocenia się !

Oprócz osób z prawidłową produkcją potu, żyje wielu, którzy mają jego nadprodukcję. To znaczy oni pocą się również wtedy, kiedy zewnętrzne temperatury  nie są wysokie i nie są poddani nadmiernemu wysiłkowi fizycznemu.
To może mieć różne przyczyny:
Słabe krążenie: osoby ze słabym krążeniem pocą się szybciej. Wysiłek fizyczny powoduje pocenie się , ponieważ podnosi się puls i oddychanie.
Zimne poty:  temperatura ciała jest regulowaneaprzez wegetatywny układ nerwowy, dlatego nie można jej kontrolować  wolą. To tłumaczy, dlaczego w  stanach pobudzenia psychicznego  i stresu  dochodzi do nadmiernego pocenia się.
Otyłość: u osób z nadwagą, zostaje podniesiony negatywny efekt  słabego krążenia poprzez obciążenie  nadmiarem wagi.
Nieprawidłowe odżywianie: pikantne jedzenie, ale również spożywanie alkoholu, kawy i herbaty wzmacniają pocenie się.
Choroba niedoborów minerałów: czasami  jest związany silny zapach ciała z chorobą niedoboru minerałów. Ta diagnoza musi zostać potwierdzona przez lekarza  i odpowiednio leczona.

Porady na upalne dni!
1. Ubieraj się w gorących dniach lekko i przewiewnie, najlepiej odzieżą z bawełny lub jedwabiu. 
2. Pij co najmniej dwa litry płynów dziennie. Najlepiej nadają się niesłodzone herbaty ziołowe, soki owocowe  i woda mineralna. Np. herbata z szałwi , stary znany środek domowy , hamuje bardzo silnie produkcję potu.
3. Jadaj lekkie potrawy z dużą ilością owoców, warzyw , świeżej sałaty  i produkty pełnoziarniste. Mieszaj świeże liście szałwi  . To daje podobne działanie , jak przy piciu herbaty. Poprzez pocenie tracimy dużo soli , dlatego przy wysokich temperaturach ważne jest jej dostarczanie z pokarmem. 
4. Woda i mydło, ale także zimne myje ciała z octem owocowym pomagają przeciw zapachowi i produkcji potu. 
5. Depilacja włosów pod pachami i stosowania dezodorantów hamuje wzrost bakterii i pomaga w zwalczaniu nieprzyjemnego zapachu potu.