Napotne czasy - dlaczego pocimy się i jak możemy temu zapobiec?

Jak tylko termometr pokazuje wysokie temperatury powyżej 25°C , pocimy się niesamowicie już przy najmniejszym wysiłku. Nie mamy odwagi podnosić ręce, bo nieprzyjemne plamy pod pachami stają się widoczne. Ale jeszcze bardziej wstydliwy jest ostry zapach potu .

Dlaczego się pocimy?
Pocenie się jest w zasadzie zdrowym i życzonym mechanizmem naszego ciała. Każdy człowiek posiada 2 - 3 milionów gruczołów potnych. Większość z nich znajduje się na czole, na wewnętrznej powierzchni dłoni , na stopach i pod pachami . Ich zadaniem jest utrzymanie stałej temperatury ciała przy 37 stopniach Celzjusza i ochrona naszego ciała przed przegrzaniem.Aby wydalać ciepło na zewnątrz muszą najpierw poszerzyć się naczynia krwionośne skóry. Jeśli to niewystarcza , dochodzi do produkcji potu. Wtedy ochładza się ciało jeszcze bardziej, ponieważ pot wyparowuje na powierzchni skóry poprzez ciepło ciała. I tak zostają wydalone 300 - 700 ml płynu dziennie poprzez gruczoły potowe. W gorących dniach i aktywności fizycznej wzrasta ta ilość odpowiednio.

Pot wydalany przez gruczoły potne jest bezzapachowy. On zawiera w 99% wodę.Nieprzyjemny zapach potu powstaje poprzez działanie bakterii skóry , które rozkładają pot. Obok wody zostaje wydalona również szlaka i toksyny ciała - mocznik, kwas moczowy, amoniak, sól i kwasy tłuszczowe - to jest bardzo zdrowy i ważny proces dla całego organizmu. Kto tłumi zdrową produkcję potu z pomocą antyperspirantów, blokuje ważną drogę wydalania co prowadzi do osłabienia systemu odpornościowego i w najgorszym przypadku może prowadzić do choroby
Przyczyny nadmiernego pocenia się !

Oprócz osób z prawidłową produkcją potu, żyje wielu, którzy mają jego nadprodukcję. To znaczy oni pocą się również wtedy, kiedy zewnętrzne temperatury nie są wysokie i nie są poddani nadmiernemu wysiłkowi fizycznemu.
To może mieć różne przyczyny:
Słabe krążenie: osoby ze słabym krążeniem pocą się szybciej. Wysiłek fizyczny powoduje pocenie się , ponieważ podnosi się puls i oddychanie.
Zimne poty: temperatura ciała jest regulowaneaprzez wegetatywny układ nerwowy, dlatego nie można jej kontrolować wolą. To tłumaczy, dlaczego w stanach pobudzenia psychicznego i stresu dochodzi do nadmiernego pocenia się.
Otyłość: u osób z nadwagą, zostaje podniesiony negatywny efekt słabego krążenia poprzez obciążenie nadmiarem wagi.
Nieprawidłowe odżywianie: pikantne jedzenie, ale również spożywanie alkoholu, kawy i herbaty wzmacniają pocenie się.
Choroba niedoborów minerałów: czasami jest związany silny zapach ciała z chorobą niedoboru minerałów. Ta diagnoza musi zostać potwierdzona przez lekarza i odpowiednio leczona.

Porady na upalne dni!
1. Ubieraj się w gorących dniach lekko i przewiewnie, najlepiej odzieżą z bawełny lub jedwabiu.
2. Pij co najmniej dwa litry płynów dziennie. Najlepiej nadają się niesłodzone herbaty ziołowe, soki owocowe i woda mineralna. Np. herbata z szałwi , stary znany środek domowy , hamuje bardzo silnie produkcję potu.
3. Jadaj lekkie potrawy z dużą ilością owoców, warzyw , świeżej sałaty i produkty pełnoziarniste. Mieszaj świeże liście szałwi . To daje podobne działanie , jak przy piciu herbaty. Poprzez pocenie tracimy dużo soli , dlatego przy wysokich temperaturach ważne jest jej dostarczanie z pokarmem.
4. Woda i mydło, ale także zimne myje ciała z octem owocowym pomagają przeciw zapachowi i produkcji potu.
5. Depilacja włosów pod pachami i stosowania dezodorantów hamuje wzrost bakterii i pomaga w zwalczaniu nieprzyjemnego zapachu potu.