Cholesterol - kilka przydatnych informacji

Nadmiar cholesterolu uważany jest za główną przyczynę chorób serca i układu krążenia. Czy cholesterol jest naprawdę główną przyczyną chorób układu krążenia? Dlaczego cholesterol w ostatnim czasie wywołuje tyle kontrowersji?

Co roku na świecie z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego umiera ponad 17 milionów ludzi. Choroby sercowo-naczyniowe są główną przyczyną w krajach rozwiniętych. Winą za to w dużej mierze został obarczony cholesterol.

Temat cholesterolu wzbudza ostatnio wiele kontrowersji. Coraz częściej mówi się, że cholesterol nie jest inicjatorem chorób serca. Przyjrzymy się zatem bliżej tej kontrowersyjnej opinii.

Jaka jest rola cholesterolu w organizmie?

Powszechnie wiadomo: Cholesterol jest potrzebny do życia. Jest substancją tłuszczową, wzmacnia błony komórkowe oraz przyczynia się do powstawania hormonów, oraz innych składników. Jest produkowany głównie przez wątrobę, dlatego należy dostarczać go do organizmu w małych ilościach.

Krytyczne opinie: Prawie wszystkie komórki organizmu potrafią syntetyzować cholesterol. Tylko niewielka część, której organizm jeszcze potrzebuje, jest dostarczana z pożywieniem lub produkowana przez wątrobę. Niedobór cholesterolu prowadzi do neurologicznych oraz innych zaburzeń, oraz osłabia system immunologiczny. Ten niedobór uwarunkowany jest genetycznie.

Czy istnieje podział na „dobry” i „zły” cholesterol?

Powszechnie wiadomo: Istnieją dwa rodzaje cholesterolu. Cholesterol HDL tzw. dobry i LDL zły. Zbyt duże stężenie LDL może prowadzić do magazynowania tłuszczu i do miażdżycy. Cholesterol HDL transportuje nadmiar cholesterolu do wątroby, gdzie zostaje on wydalony wraz z żółcią.

Opinie krytyczne: Istnieje tylko jeden rodzaj cholesterolu z którego powstają lipoproteiny HDL i LDL. Badania wykazały, że wysoki poziom HDL w mniejszym stopniu związany jest z chorobami układu krążenia. Często jednak myli się przyczynę i skutek. Przy barku aktywności fizycznej zwiększa się poziom LDL. Problemem nie jest LD, lecz brak ruchu.

Przyczyny podwyższonego poziomu cholesterolu

Powszechnie wiadomo: Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na wysoki poziom cholesterolu. Oprócz predyspozycji genetycznych ważną rolę ma wiek, płeć, sposób odżywiania, aktywność fizyczna, palenie tytoniu oraz zaburzenia metabolizmu tłuszczowego.

Krytyczne opinie: Podwyższone poziom cholesterolu nie zawsze jest objawem choroby, ale może oznaczać zaburzenie metabolizmu lipoprotein. Nie można również mówić o "normalnym" metabolizmie, ponieważ każdy człowiek jest inny, a wartość nie jest stabilna w ciągu dnia.

Czy wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko zawału serca?

Powszechnie wiadomo: Magazynowanie coraz większej ilości cholesterolu LDL prowadzi do miażdżycy. Również inne czynniki jak cukrzyca i palenie papierosów mają wpływ na poziom cholesterolu. Stwardnienia tętnic prowadzi do zatykania się naczyń wieńcowych, co z kolei jest skutkiem chorób serca, które są najczęstszą przyczyną śmierci w krajach rozwiniętych.

Opinia krytyczna: Potwierdzono, że niski poziom cholesterolu chroni przed chorobami układu sercowo-naczyniowymi. Cholesterol nie ponosi winy, ponieważ zawał serca powstaje na skutek zatkania ważnych tętnic przez zakrzepy. Niebezpieczeństwo LDL nie wynika ze stężenia, lecz powstaje w wyniku utleniania LDL. Co jest przyczyną palenia papierosów, zbyt małej aktywności fizycznej i niezdrowej diety. Obniżenie poziomu cholesterolu nie zapobiega zawałowi serca. 

W jaki sposób można zmienić wartość cholesterolu we krwi?

Powszechnie wiadomo: Na prawidłowy poziom cholesterolu ma wpływ zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Rezygnacja z palenia tytoniu i konsumpcji alkoholu może obniżać poziom cholesterolu o 15%.

Opinia krytyczna: Gdy wychodzi się z założenia, że cholesterol nie ponosi żadnej winy, nie trzeba zmieniać jego poziomu. Należy tylko wybrać taki styl życia, który wpływa pozytywnie na zdrowie serca.

Czy dieta o niskiej zawartości tłuszczu zmniejsza ryzyko zawału serca?

Powszechnie wiadomo: Zależy to od rodzaju tłuszczy. Uważa się, że spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych sprzyja wzrostowi poziomu cholesterolu, co często jest przyczyną zawału serca. Dlatego najlepiej spożywać nienasycone kwasy tłuszczowe.

Opinia krytyczna: Wysoka ilość nasyconych kwasów tłuszczowych zwiększa poziom lipoprotein w krwi, a tym samym cholesterol. Natomiast wchłanianie nienasyconych kwasów tłuszczowych (przede wszystkim omega-3) obniża poziom lipoprotein. Co jednak nie obniża ryzyka zawału serca. Niektóre badania wykazują, że spożywanie kwasów tłuszczowych omega-6 zwiększa nawet ryzyko zawału i chorób nowotworowych.

Rada: Informacje zawarte w tym artykule są wyłącznie w celach informacyjnych. Informacje te nie mogą w żaden sposób zastąpić profesjonalnej opinii lekarza. Zapytaj swojego lekarza, jeśli masz jakiekolwiek pytania.