Czy jedzenie mięsa szkodzi zdrowiu?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zakwalifikowała mięso jako czynnik rakotwórczy, co spotkało się z wielkim oburzeniem na całym świecie i wywołało burzę medialną. Kwestia spożywania mięsa wywołuje wiele kontrowersji oraz budzi wciąż wiele wątpliwości. Czy powinniśmy całkiem zrezygnować z mięsa? Szkodliwość mięsa zależy od sposobu jego przygotowania.

Ustalenia WHO

Okazuje się, że spożycie już 50g mięsa przetworzonego dziennie może zwiększyć ryzyko zachorowań na nowotwór jelita grubego nawet o 18 procent.

Do produktów przetworzonych zaliczamy kiełbasę, wędliny, boczek. Przetworzone mięso, jego obróbka termiczna zwiększa ryzyko chorób nowotworowych. Szkodliwość mięsa zależy również od ilości dodatków np. azotan stosowany przy produkcji kiełbas. Im więcej mięsa i mniej dodatków zawiera wędlina, tym lepiej. Mięso nie jest szkodliwe, o ile jest ono świeże i najwyższej jakości.

Podane dane liczbowe przedstawiają ryzyko względne zachorowań na raka jelita grubego, a nie ryzyko absolutne. Ryzyko względne jest stosowane w badaniach, aby wzbudzić przerażenie i strach. Absolutne ryzyko zachorowań na nowotwór jelita grubego wynosi ok. pięć procent. Wzrost o 18% w tym kontekście oznacza, że ryzyko absolutne zwiększy się z 5% na 6%.

Badania przeprowadzone w Szwecji

Przeprowadzone badania w Szwecji wywołały również spore poruszenie wśród naukowców i nie tylko. W ciągu 16 lat obserwowano wpływ konsumpcji mięsa na ryzyko zachorowań. W badaniach wzięło udział prawie 750 tyś. osób, które podzielono na pięć grup w zależności od ilości spożywania mięsa. Rezultat: W grupie osób spożywających codziennie dużą ilość mięsa, śmiertelność była wyższa o 21 procent. Występowały także częściej choroby sercowo-naczyniowe takie jak zawał serca lub udar mózgu. Ponadto wykazano, że spożycie dużej ilości warzyw i owoców, nie miało żadnego pozytywnego wpływu.

Badania te wykazują jednak pewne nieścisłości. Grupa osób spożywająca najwięcej produktów mięsnych i małą ilość warzyw i owoców miałaby ogólnie najmniejszą ilość zgonów.

Sprzeczne opinie

Istnieje szereg różnych badań, które nie wykazują związku między spożyciem mięsa a wyższym ryzykiem zgonów. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oxfordzie nie wykazują, że wegetarianie i weganie żyją dłużej, niż osoby spożywające mięso i ryby. Badania te dowodzą, że opinie na temat długości życia są co najmniej przesadzone. Również badania przeprowadzone w Australii na 267.000 probantach nie potwierdzają tej różnicy.

Co to oznacza?

Na podstawie przeprowadzonych badań nie można jednoznacznie stwierdzić szkodliwego wpływu mięsa na nasze zdrowie. W związku z tym przeprowadzono ponad 940 badań, w których tylko 24 spełnia konieczne kryteria jakości.

Fakt, czy badania dotyczące jakości są dobre to zupełnie inna historia. Często wyniki badań można streścić do jednego zdania, które można interpretować w różny sposób. Niektóre badania mówią, że spożywanie mięsa zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, ale konieczne są dalsze badania, aby ustalenia te były pewne i wiarygodne.

Ważne by podejść do tematu ze spokojem

Teorie na temat żywienia ciągle się zmieniają i budzą wiele emocji, kontrowersji i sprzeciwów, a my dajemy złapać się w pułapkę strachu. Dużo informacji na temat zdrowego odżywiania oraz zbilansowanej diety możemy znaleźć w licznych książkach, które podpowiadają nam jakich składników powinniśmy unikać, a co jest dobre dla naszego zdrowia.

Prawidłowa dieta powinna być zróżnicowana, zbilansowana i dostosowana do naszych potrzeb. Wszystko w nadmiarze może okazać się szkodliwe dla naszego zdrowia. Jedz rozsądnie i żyj zdrowo!