Choroba endemiczna - osteoporoza

Przewlekła utrata masy kostnej  się coraz bardziej rozpowszechnia - prawie jak epidemia. Przewidywania oceniają bardzo wysoki wzrost złamań  kości udowej, kręgów kręgosłupa itd. Konieczne jest podkreślenia, że złamania wywołane przez chorobę osteoporozę prowadzą  do ciągłej opieki i bezruchu , do bólu i ograniczenia jakości życia.

Według Urzędu Statystycznego w Austrii cierpi na osteoporozę  lub należy do grupy ryzyka pacjentów około 600 - 700.000 Austryjaków, przy czym głównie odnosi się to do osób w podeszłym wieku  i stosunek  zachorowania mężczyzn do kobiet  jest 1:3. W Niemczech  liczy się około 4 - 7 milionów osób chorych lub jako ryzyko pacjentów , we Szwajcarii  jest dyskutowana podobna ilość. Osteoporoza stoi już na siódmym miejscu pośród chorób przewlekłych. Tendencja wzrastająca.

Co to jest osteoporoza i jak można ją rozpoznać?  - osteoporoza (osteo z greckiego  = kości i poro = otwór) odnosi się do choroby kości, związanej ze zmniejszeniem masy kostnej  i powstawaniem  porowatej struktury kości  oraz zmniejszeniem  gęstości kości  ( potwierdzenie daje badanie osteodensytometrii). To sprawia, że kości stają się łamliwe. Na początku nie zauważa osoba chora  swojej choroby . Osteoporoza jest znana jako " niemna choroba". Pierwszą wskazówką  może być utrata masy ciała i powstanie  zaokrąglonych pleców - uwaga! kości nie regenerują  się i  tracą na ich twardości!

Przyczyn jest wiele: brak ruchu, niezdrowy tryb życia z dużą ilością dymu i alkoholu ( piraci wapnia!), genetyczne czynniki , niedowaga , staly niedobór witamin i wapnia  oraz menopauza u kobiet , związana z niedoborami estrogenu oraz  za mało testosteronu u mężczyzn w podeszłym wieku , lekarstwa jak kortyzon  - to są prawdziwi zmazywacze!...

Jak można przeciwdziałać?.. - Cjeśli organizm utraci  masę kostną , jest ponowne odzyskanie niesamowicie trudne , ale przy pomocy odpowiednich lekarstw  i bardzo dużo ruchu  jest to możliwe. Aby zapobiegać osteoporozie  konieczne jest batrdzo bogate w wapń pożywienie i bardzo dużo ruchu. Albo zrezygnować z niektótych złych nawyków!
Istnieje kilka poważnych badań, które bardzo bogate w fosfor i  produkujące kwasy pożywienie, podają jako przyczynę  prawie że epidemiologicznego wzrostu tej choroby : niektóre lemoniady, fast food, słodycze  ser topiony .. podobno hamują wchłanianie wapnia do kości. 

Odnośnie zapobiegania osteoporozie poprzez wybrane dostarczanie pożywienia:  ważnym źródłem wapnia jest mleko  i produkty mleczne, orzechy laskowe, szpinak, brokuły. Dla osób z nietolerancją laktozy  dobry jest twardy ser , ponieważ jest wspaniałym źródłem wapnia . Plan odżywiania  powinien być bogaty w witaminę D , która się znajduje w pieczarkach, rybach i mięsie cielęcym ( lub powstaje podczas opalania). Ta witamina jest konieczna , aby kości wchłaniały wapno  oraz poprawia koordynację między nerwami  a mięśniami , co redukuje niebezpieczeństwo upadku. Wspierająco działa również przyjmowanie  soli Schüßlera.