Ostry wzrok i to w podeszłym wieku - luteina chroni oczy!

Najnowsze badania naukowe wykazały, że dostarczanie wysokich dawek  luteiny i zeaksantyny może zapobiec pewnym  chorobom  związanym z wiekiem, w szczególności  zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD), które jest powodem śleopty  wielu starszych osób. Naturalny barwnik roślinny  może nie tylko zapobiegać , ale nawet zahamować na krótko postęp zwyrodnienia.

Według statystyk cierpi co trzeci mieszkaniec Europy Środkowej  w wieku ponad 65 lat  na wczesną formę AMD. Typowe jest, że poziome i pionowe linie nie są ostro widziane ( jakby były faliste) , jasne światło np. reflektorów  samochodowych jak i słoneczne staje się coraz bardziej szare  i na końcu w środku pola widzenia pojawia się punkt , który coraz bardziej blokuje to pole.

Te, związane z wiekiem degeneracyjne zmiany  plamki żółtej ( plamka żółta jest odpowiedzialna za ostrość widzenia) są najczęstszą przyczyną  utraty ostrości wzroku  u osób w wieku  od 50 lat, szczególnie w krajach  uprzemysłowionych. W wieku 80 lat dotyczy to co drugą osobę. Jak można temu zapobiec? 

Ostatnie badania sugerują, że wystarczające dostarczanie luteiny  ( z łaciny luteus - zabarwiony na pomarańczowo - żółty) i zeaksantyna prawdopodobnie chronią przed powstaniem zwyrodnienia plamki żółtej i mogą zahamować przebieg choroby. Ale również ich rola ochrona w  tzw "suchym oku" i przy zaćmie jest dyskutowana. Dlaczego? -

Zakłada się, że luteina i zeaksantyna zawarte w plamce żółtej siatkówki , posiadają właściwości ochronne. Jako przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki , które powstają poprzez padanie promieni światła  i filtrują  - jak "wewnętrzne" okulary - wiąkszość niebieskiego , bogatego w energię i potencjalnie szkodliwego  światła widzialnego. Niestey nasz organizm nie jest wstanie te substancje sam syntetyzować.

Obie substancje są karotenoidami i są spotykane w wielu owocach i warzywach. Szczególnie wysokie stężenie jest w szpinaku. Następne źródła to: kapusta, brokuły  brukselka, pora, buraki,  kartofle, ogórki, cukinia, pomidory , groch, dynia, papryczka peperoni, żółta papryka , kukurydza i pomarańcze.  Ponieważ kury je spożywają z pokarmem, znajdują się także w żółtku jaja kurzego. 

Jeśli jadasz wiele z tych warzyw , spożywasz dziennie  około 1 - 3 mg luteiny, zeaksantyny jeszcze mniej. To nie jest wystarczające , aby efektywnie zapobiegać  chorobie lub jej przeciwdziałać. Dlatego jest sensownym przyjmowanie luteiny i zeoksantyny jako suplementów - i to codziennie  w dawce 20 mg. Jeśli nagromadzisz wystarczającą ilość luteiny i zeoksantyny , jako barwnik, w plamce żółtej  ,obniżają się ryzyka zachoworwania  i postępu choroby.

Obok luteiny potrzebują nasze oczy  także  witaminy i składniki  mineralne ,  zwłaszcza A-, C - i witaminę E, dabyć mógł spełniać Twoje obowiązki także w podeszłym wieku!