Czy chleb jest niezdrowy?

Chleb sprawia, że tyjemy, że jesteśmy głupi i oczywiście chorzy. Podobne wypowiedzi pojawiają się coraz częściej w ostatnich latach w internecie i w mediach. Jednak, czy stwierdzenia te są prawdziwe?

Fala sceptycyzmu wobec produktów zbożowych rozlewa się w USA i w Europie. Za oceanem wrogość do produktów zbożowych osiągnęła nowy wymiar; książki z pogrubionym tytułem "głupi jak chleb" stają się bestsellerami. Jednak należy się zastanowić, czy wszystko to prawda, co jest napisane w tych książkach? Czy spożycie chleba jest odpowiedzialne w USA za panującą tam otyłość?

Spójrzmy na liczny, spożycie chleba w Niemczech jest nieco wyższe niż w USA. Wobec tego w Niemczech powinno być więcej osób otyłych. Jednak jest inaczej: faktem natomiast jest, że długotrwałe spożywanie bogatych w węglowodany produktów może zwiększać ryzyko rozwoju chorób mózgu i przyczyniać się do otyłości.

Istnieją również rozpoznawane choroby, które są wywołane przez spożywanie zbóż (alergie, celiakia).

Z drugiej strony do tematu spożywania zbóż są często celowo rozprowadzane wypowiedzi, które tylko w połowie są prawdą. Im bardziej coś jest lubiane i popularne, tym łatwej da się to krytykować. Rezonans i uwaga mediów są w tej sytuacji zagwarantowane.

Chleb nie jest aż taki zły. Zależy to wszystko od świadomego postrzegania tego, co codziennie spożywamy. Tutaj także ważną rolę ma od rodzaju chleba, który jemy. Biały chleb lub wyroby z białej mąki nie są błędnie nazywane pustymi węglowodanami. To oznacza, że składniki pokarmowe nie dostarczają organizmowi składników odżywczych, a tylko dawkę energii. (Organizm przekształca węglowodany od razu w cukier). Wszystkie zdrowe składniki ziaren są w skorupce. Przy białej mące skorupka jest usuwana, dlatego też nie zawiera ona żadnych witamin, składników mineralnych itd. Produkty pełnoziarniste są zatem zdrowsze.

Również ważną rolę odgrywa przetwarzanie. Im wolniej i staranniej się to czyni, tym lepiej. Prawdziwy zakwas chleba otrzymuje np. odpowiedni czas do fermentacji. Podczas tego procesu rozkładany jest gluten, powstają składniki aromatyczne oraz zwiększają się składniki do wykorzystania.

Dla wszystkich miłośników paleo: odkrycie starych narzędzi we Włoszech, Czechach i Rosji pokazuje, że już przed 30.000 laty chętnie pieczono. Prehistoryczne homo sapiens nie tylko polowało i zbierało, lecz tworzyli pieczone produkty mączne. Jeśli ktoś naprawdę chce spróbować diety z epoki kamienia łupanego, nie powinien jeść samej szynki, lecz zawsze położyć ją na kromce chleba.

Panika jest niepotrzebna. Zboże nie jest tak niezdrowe, jak myślimy. Zależy to wszystko od ilości, ponieważ tylko dawka sprawia, że dana substancja jest trucizną. Za dużo mięsa zwiększa również ryzyko zachorowań na raka.
Zboże jest źródłem witaminy B, składników mineralnych i błonnika. Nie ma sensu rezygnować profilaktycznie ze spożywania chleba. Mimo to różnorodność w kuchni z pewnością nie zaszkodzi i warto eksperymentować.