Rewolucja w rehabilitacji

Początek nieważkości...
Jest rok 1991. Astronauta Franz  Viehböck przebywa przez 9 dni na pokładzie rosyjskiej stacji kosmicznej  MIR. Z małym urządzeniem , które później zostanie nazwane " HeartMan"  - to jest najbardziej wrażliwe urządzenie długoterminowej rejestracji EKG na świecie , wyprodukowane przez  Joanneum Research Graz (Instytut dla nieinwazyjnej diagnostyki). Głównie odpowiedzialnym jest chronobiolog i dyrektor instytutu Maksymilian Moser.

Czysta sprawa sercowa
Nazwa  tej high-tech skrzyneczki zwodzi: "HearthMan" nie jest większy niż karta kredytowa  i mierzy nie tylko częstość pracy serca. Ona jest w stanie odzwierciedlać  dalsze rytmy organizmu jak oddech, czy ciśnienie  i wykazać wzajemne powiązania.  Wynikiem jest tzw. "obraz  autochronny" , który otwiera okno w każdym zakresie sterowania organizmu ,który nam normalnie nie jest dostępnym: autonomiczny układ nerwowy zwany także wegetatywnym. 

Wszystko wibruje
Po raz pierwszy mogły zostać zdiagnozowane najdrobniejsze drgania autonomicznego układu nerwowego . I potencjalne zakłócenia. I na długo przed manifestacją fizyczną choroby. Cudowny wgląd w  świat medycyny chronowej, w której wibracje lub zdolność własnej regulacji  organizmu jest indykatorem zdrowia.

Od stacji kosmicznej do szpitala
Dzisiaj znajduje się "HeartMan" w centrum projektu badawczego  pod opieką prof. primariusa Henryka Puff , dyrektora  Centrum Rehabilitacji Ortopedycznej  w Althofen.  Ten " Althofen  system rehabilitacyjny"  (ARS)  rozumie terapię jako  całościowy proces , który uznaje  faktory  wegetatywne i fizyczne. Technologia kosmiczna umożliwia  duży krok do przodu:  po raz pierwszy można mierzyć nie tylko chorobę, ale też zdrowie.I nie tylko to: ten system umożliwia bardzo precyzyzjne wykazanie sukcesu rehabilitacji.

Terapia na miarę
Co to konkretnie oznacza? Ryzyko pacjenci  zostają już na początku rehabilitacji wyfiltrowani. Nadmierne obciążenia lub  niedociążenie mogą zostać wyeliminowane, konieczne przemiany w stylu życia  można wcześniej wprowadzić i zwrócić uwagę na zależne od płci, wymagania. Również choroby krążenia i Burnout  można rozpoznać w ich wczesnym stadium. Celem jest odpowiednio dopasowana terapia , która zwraca uwagę na  indywiduane ryzyko faktoty i  osobiste zasoby.