Czy reagujemy faktycznie na działanie księżyca?

Wielu mówi, że (pełnia) księżyca nie ma żadnego wpływu  na ludzi. Ale kto tylko raz obserwował okresowe ruchy wody oceanów ( przypływ i odpływ), które w większości są wiązane z działaniem księżyca    - i dodatkowo  tylko pomyślał, że nasz ciało składa się w 70% .. z wody , nie podda wątpliwości  , że jednak księżyc ma jakiś wpływ na nasz organizm. .. Przy czym, wielu naukowców absolutnie nie chce uznać tego wpływu  i uważa , że wszystki jest tylko bujdą!

Niektórzy z nas znają następującą sytuację: w restauracji narzekaj obsługa, że goście nadal siedzą, już jest druga nad ranem a ci nadal sobie popijają. " To znowu pełnia księżyca"  - tak mówi wieloletnie dpoświadczenie , " bo jak księżyc wisi na niebie jak biały lampion, chodzą ludzie chętniej późno w nocy  i cieszą sią wzajemnym towarzystwem, chętnie rozmawiają , nawet się kłócą..Szczególnie intensywnie jest to dwa dni przed pełnią".

"Nie ma nic, co objektywnie może udowodnić  to rzekome działanie księżyca ( pełni) " - mówią naukowcy. " Pełnia nie wywołuje więcej agresji , ani nie jest powodem wypadków samochodowych , ona nie ma wpływu na bezsenność czy wyższe  konsumowanie alkoholu.  Nic! Wszystko tylko bzdura"   Jednym z naukowców jest Josef Fried pracujący w Instytucie  Astronomii im. Max -Planck w Heidelbergu . " My znamy dwa rodzaje wpływu księżyca: jego grawidację , która jest widoczna na pływach oceanów , jak i jego światło. Siła działania obydwu jest bardzo łatwa do obliczenia "-  jest o tym przekonany profesor astronomii. " Wpywy na ludzi  nie  są nam znane"

Zaburzenia snu też nie powstają  pod wpływem księżyca  - mówią naukowcy , nawet jeśli on świeci bezpośrednio na łóżko. " Z 0,2 luksem siły jego światła , jest to za małe , aby wywierać biologiczne działanie na ludzi" - ocenia Jürgen Zulley z Centum Badania Zaburzeń Snu na Uniwersytecie w Regensburgu. Aby tak było musi książyc świecić kilkaset jaśniej.

Policja w wielu krajach wprowadza blokady urlopów w okresie pełni , ponieważ wiadomo z doświadczenia , że w tym czasie dochodzi do  więcej napadów , włamań itd.. Policja to robi po dokładnej analizie wypadków dokumentowanych przez okres całego roku  i porównanych z cyklem księżyca. Tak było u policji kuortu angielskiego Brighton i w policji niemieckiego miasta Ludwigshafen...

Kto ma rację?

Najlepsze jest to: obserwuj samemu , czy czujesz jakieś zmiany  i stań się własnym ekspertem odnośnie tego co dla ciebie jest dobre i tego co powinienieś pozostawić.  Nikt poza tobą, nie jest w stanie znaleźć najlepszego rozwiązania. Pelnia czy nowy księżyc nadają sią bardzo dobrze do tego - i jeśli zauważysz, że w pełni chętniej pozostajesz dłużej wieczorem , nawet do godzin porannych , musisz być świadomym własnego postępowania  - unikaj kłótni i lepiej pozostaw samochód w domu!