Czy są kosmetyki naturalne tak dobre jak ich reputacja?Kosmetyki naturalne kontra konwencjonalne kosmetyki

W dzisiejszych czasach zwięsza się liczba osób , których skóra reaguje  negatywnie na  synetyczne i chemiczne składniki zawarte w produktach kosmetycznych.  Tego następstwem są często: swędzenie, zaczerwienienie, wypryski i inne reakcje alergiczne. Rynek  kosmetyków naturalnych  kwitnie. Ale.. czy są kosmetyki naturalne faktycznie tak dobre jak ich reputacja? Co różni je od kosmetyków konwencjonalnych?

Kosmetyki naturalne to szerokie pojęcie,obejmujące produkty pielęgnacji skóry , oparte na składnikach naturalnych  i przyjaznych dla środowiska.  To znaczy: kosmetyki naturalne są produktami  tylko z naturalnych surowców . Naturalne surowce  to substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub minerałnego oraz ich mieszanki  i produkty będące wynikiem reakcji między nimi.  Dla pozyskania i dalszego przetwarzania  są dopuszczalne tylko fizyczne metody . Dalej przy pozyskaniu naturalnego surowca zwraca się szczególną uwagę na  jak najmniejsze zakłócanie natury , przy czym interesy ochrony gatunków  i zwierząt są poddane szczególnej uwadze. 

Celem pielęgnacji z kosmetykami naturalnymi  jest przywrócenie i utrzymanie naturalnej równowagi skóry. Aby to osiągnąć zostają pobudzone procesy samoregulacyjne skóry  i ich naturalna funkcja jest wspierana. Wyjściowym produktem  tej pielęgnacji  skóry poprzez kosmetyki naturalne nie jest  bardzo ścisła klasyfikacja skóry na jej typy, ale uwzględnienie aktualnego stanu skóry.

Konwencjonalne kosmetyki dostarczają skórze wszystko , co ona potrzebuje. Tym samym traci skóra zdolność własnej regulacji . Te kosmetyki zawierają chemiczne  kompozycje , które są dla naszego organizmu tzw. "nieznane". Dlatego mogą one być wykorzystywane tylko częściowo przez organizm. Pozostałe części, które organizm nie rozpoznał  i nie potrzebował  niestety nie mogą być wydalone. Niektóre z tych substancji zamieniają sią w toksyny , pozostające długotrwale w organiźmie.

Ponadto zawsze zostaje zwrócona uwaga w kosmetykach konwencjonalnych, aby używać całą linię pielęgnacyjną tylko jednego producenta. Powodem jest, że w nich zawate substancje podstawowe  w zakresie jednego producenta są  wzajemnie dopasowane . Przy użyciu różnych marek może dojść do objawów nietolerancji.

Przy użyciu kosmetyków naturalnych nie ma żadnych uszkodzeń skóry , jeśli jeden produkt zostaje użyty z produktem innej marki. Polecamy mimo tego używanie tylko jednej marki , ponieważ  przez to jest działanie intensywniejsze  i skutki użycia tym lepsze. 

Skóra potrzebuje ochronę poprzez witaminy, białka i minerały, zawarte w różnych roślinach  i olejkach roślinnych. Różnica między konwencjonalnymi kosmetykami  a kosmetykami naturalnymi  jest także widoczna  w przyjmowaniu składników. Naturalne substancje zostają inaczej przyjęte przez komórką , aniżeli substanje syntetyczne.

W kosmetykach naturalnych  zostają użyte dla kolorów i zapachów  eteryczne olejki i zapachy barwników. Jako środek konserwujący służy alkohol cetearylowy , olejki eteryczne lub zeolith. Jako tłuszcze lub oleje  są używane wysokowartościowe  woski  lub oleje roślinne. Woda - to czysta woda źródlana . Przy użyciu zwierzęcych składników  nie używa się surowców pochodzących z martwych zwierząt. Jako surowce roślinne są używane wyciągi ziołowe.

Składniki, które nie mogą być stosowane w kosmetykach naturalnych, znajdują sią w kosmetykach konwencjonalnych -  to są: syntetyczne oleje i woski , produkty naftowe, parafiny, silikony, formaldehyd, parabeny, PEG , ftalany jak i syntetyczne barwniki i substancje zapachowe.

Ale także w zakresie  proponowanych kosmetyków naturalnych jest bardzo wiele różnic. I tak zostają użyte przez producentów tanie oleje  roślinne, gdzie inny producent używa drogi, zimno tłoczony olej  pochodzący z kontrolowanych upraw ekologicznych . I to wyjaśnia dlaczego istnieje tyle różnic w cenie  tych kosmetyków, co ma wpływ na ich jakość.