Czy sport pomaga zwalczyć depresję?

Czy sport pomaga zwalczyć depresję, czy też nie? Ciągłe badania na ten temat dają różne wyniki. Postaramy się jednak udzielić odpowiedzi na to nurtujące pytanie.

Aktualne dowody naukowe wykazują, że sport przeciwdziała skutecznie depresji. Wiele badań przedstawia, że u osób dotkniętych depresją poprzez regularne ćwiczenia, dochodzi do pozytywnych zmian chemicznych mózgu, które mogą być osiągnięte tylko dzięki lekom.

O depresji

Depresja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Przynajmniej co dziesiąta osoba jest raz w życiu nią dotknięta. Typowe objawy to przygnębienie, brak energii, obniżony nastrój oraz bardzo często towarzyszy jej strach. Depresja może mieć nawet silniejszy wpływ na fizyczny stan zdrowia niż cukrzyca i artretyzm.

Ruch

Depresyjny nastrój był znany już starożytnym Grekom. Nazywali oni ten stan melancholią, a do walki z nim zalecali ruch. Nie jest to zatem żadną nowością, że przygnębienie można zwalczyć poprzez aktywność fizyczną. 

Odpowiedź na pytanie, dlaczego sport ma pozytywny wpływ na depresję, jest jednak do dziś niewyjaśniona. Pozytywne działanie sportu przy depresji jest jednak znane. Można stwierdzić, że: 

  • poprawia nastrój
  • zmniejsza pasywność i wzmacnia motywację
  • rozprasza
  • dostarcza pozytywnych doświadczeń
  • przerywa spiralę 
  • przy sportach zespołowych dostarcza psychologiczne oparcie w grupie

Działania te spowodowane są także zmianami chemii mózgu, które wywołane są przez sport:

  • Przy aktywności fizycznej, przede wszystkim przy sporcie wytrzymałościowym uwalniany jest hormon szczęścia endorfina. To poprawia nastrój.
  • Sport prawdopodobnie zwiększa produkcję hormonu serotoniny. Ten neuroprzekaźnik jest czymś w rodzaju szczęścia w ludzkim organizmie. Wysoki poziom serotoniny sygnalizuje, że wszystko jest w porządku i w równowadze. Osoby z depresją mają niski poziom serotoniny, dlatego muszą oni często zażywać lekarstwa, które podnoszą jego poziom.
  • Wysiłek fizyczny zwiększa wydzielanie noradrenalina. Ten organiczny związek chemiczny występuje u ludzi z depresją w niskich stężeniach.
  • Ponadto ważne są psychoterapeutyczne komponenty. Dzięki aktywności fizycznej można zatrzymać ciągle napływające negatywne myśli. Co więcej, oferuje on możliwość wyrwania się z pasywności, zwiększa się samoocena i własna inicjatywa.
  • Ruch pobudza wzrost komórek w hipokampie. Zwykle komórki w hipokampie mają tendencję do umierania, ale sport może temu zapobiec. Sport przeciwdziała także wytwarzaniu hormonu stresu kortyzolu, co również ma pozytywne oddziaływanie na nasz nastrój.

Otwarte pytania

Pomimo tych wszystkich ustaleń nie wszystkie pytania da się jeszcze do końca wyjaśnić. Jak często i jak długo należy uprawiać sport, aby osiągnąć jak najlepszy efekt, nie wiadomo. Zaleca się przynajmniej dwa razy w tygodniu, ale także i częściej. Nie należy także przesadzać. Również kwestia, jaki rodzaj sportu jest najlepszy, pozostaje otwarta. Niektóre badania wykazały, że najlepszy jest trening siłowy, inne natomiast pokazują, że najlepsze działanie daje sport wytrzymałościowy. Pamiętaj także, że depresji nie zwalczysz tylko za pomocą sportu. Jest to przecież poważna choroba, która wymaga profesjonalnej konsultacji. Najlepiej skontaktuj się z lekarzem, który podpowie Ci, jaki sport jest najlepszy dla Ciebie. Następnie możesz podejść do sprawy z realistycznymi oczekiwaniami. Terapie farmakologiczne ze sportem okazały się bardzo skuteczne. Regularny ruch przyczynił się do zmniejszenia liczby nawrotów depresji.