Fast Food - żywność 21 wieku

Zbyt częste spożywanie fast foodów może prowadzić do wielu schorzeń. Dlaczego uważamy je za smaczne i jaki mają negatywny wpływ na nasze ciało i organizm?

Liczba osób cierpiących na nadwagę stale rośnie. Problem z otyłością narasta nie tylko w krajach zachodnich, ale także w państwach rozwijających. Główną przyczyną problemów z otyłością jest niezdrowy tryb życia i niezdrowa tzw. żywność śmieciowa

Jedzenie fast foodów jest takie smaczne...

Każdy z nas wie jak niezdrowe jest jedzenie fast foodów. Często jednak nie potrafimy z nich zrezygnować. Wiele osób ma nawet subiektywne uczucie, że niezdrowe jedzenie smakuje o wiele lepiej. Za to są odpowiedzialne dwa składniki: tłuszcz i cukier. Oba są wzmacniaczami smaku. A więc niezdrowe jedzenie nie koniecznie musi smakować lepiej, ale ma za to intensywniejszy smak. To prowadzi często do tego, że produkty te kojarzą nam się z lepszym smakiem, co wpływa nieświadomie na decyzję przy ich zakupie.

Skutki

W ostatnim czasie zwraca się często uwagę, że jedzenie fast foodów jest równie tak szkodliwe, jak palenie papierosów. Ma ono wpływ na nasze ciało. Częstymi konsekwencjami nadmiernego spożywania jedzenia śmieciowego są nadwaga, cukrzyca oraz niekorzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Jednak to jeszcze niecała lista.
Inne skutki to:

Ryzyko raka jelita: Nowe badania wykazały, że zwiększona konsumpcja fast foodów wiąże się nawet z ryzykiem raka jelita. Mianowicie zwiększa się liczba bakterii jelita. Badania wykazały przede wszystkim bardzo szybkie oddziaływanie zmiany sposobu odżywiania na system trawienny. Już po dwóch tygodniach od zmiany sposobu odżywiania flora jelita dopasowała się. Zmiana odżywiania ma bardzo szybkie działanie, nawet gdy na początku jest to niewidoczne.

System odpornościowy: Niezdrowa żywność ma także wpływ na osłabienie systemu immunologicznego. Dzięki czemu wzrasta ryzyko alergii i astmy. Wzrost nie musi być bezpośrednio związany z fast foodami. Przede wszystkim dotyka to dzieci i młodych ludzi. Produkty te zawierają często dużo histaminy i bogate są w tłuszcze trans, które pośrednio prowadzą do astmy i alergii.

Odtłuszczenie wątroby: Napoje słodzone to prawdziwa bomba cukrowa. Często zawierają one na 100 ml co najmniej 10 kostek cukru. Również zawartość cukru owocowego jest w nich często zbyt wysoka.
Na dłuższą metę duże spożywanie cukru prowadzi często do zwyrodnienia tłuszczowego wewnętrznych narządów. Szczególnie dotknięta jest wątroba. Ponadto regularne spożywanie niezdrowego jedzenia ma na nią niszczący wpływ. Szkody, jakie wywołują cukier i otyłość są częściowo porównywane do alkoholu.

Produkty light nie są wcale lepsze

Produkty light nie są o wiele lepsze. Czy produkty light mają mniej kalorii? Tak, mają one o wiele mniej kalorii i mają podobny smak do normalnych produktów i to jest ich
problem.
Ponieważ są one w smaku podobne do zwykłych produktów, nasz organizm myśli, że dostarczasz mu glukozy. Mózg daje zatem trzustce sygnał, że czas rozpocząć wydzielanie insuliny, aby obniżyć poziom cukru. W krwiobiegu brakuje jednak kalorii i cukru. Wydzielona insulina obniża poziom cukru we krwi.