Dynia - okrągła i zdrowa!

Halloween - 31. październik  - tego dnia jest dynia  gwiazdą. Wszędzie widać świecące  lampiony z dyni  z przeróżnymi, wywołującymi dreszcze, motywami. Przy czym jest godnym uwagi  jej część wewnętrzna . Miąższ dyni , jej pestki i z nich pozyskiwany olej , posidajaą wspaniałe, wspierające zdrowie właściwości.

Dynia jest z zdrowa i nasycająca. 100 gram  ma tylko 30 kcal . Jej miąższ zawiera bardzo dużo wody  i jest niesamowicie bogaty w błonnik. Dynia jest hodowana w ponad  100 gatunkach i może byś spożyta  jako sałatka, dodatek do głównej potrawy,  nadziewana, pieczona , chatni, kompot , marmelada, ciasto... czy zupa. Ona dostarcza bardzo wiele odżywek - beta karotyn, i wtaminy A i E , magnez, selen, potas i związki fitochemiczne jak luteina i zeaksantyna.

Beta-karoten, jak również luteina i  zeaksantyna są przeciwutleniaczami i tym samym bardzo ważnymi substancjami ochronnymi dla komórki , ponieważ posiadają  właściwości przeciwutleniaczowe  i chronią komórkę przed atakiem wolnych rodników ( wolne rodniki to bardzo  reaktywne substancje , biorące udział w powstawaniu i przebiegu chorób - np. miażdżyca naczyń, proces starzenia) . Wysoka zawarość potasu ma działanie moczopędne  i odwadniające i tym samym wspiera wydalanie toksyn  i nadmiar wody z organizmu . Zawarty błonnik pobudza aktywność jelit.

Nasiona dyni i produkowany z nich głęboko , ciemno -  zielono-czerwono połyskujący olej  zawiera inne składniki, ale również kalorie. 100 gram pestek dyni  dostarcza 560 kcal  ( to jest odpowiednikiem jednej tabliczki czekolady ). Ten olej osiąga wartości  900 kcal na 100 mililitrów. Pestki są prawdziwą apteką zdrowotną  - bogate w prowitaminę A , witaminy B,C i E, minerały jak wapń, magnez , żelazo , selen i cynk - i wielokrotnie nienasycone  kwasy tłuszczowe  oraz kwas linolowy.  One są prawdziwą dobroczynnością dla prostaty oraz wzmacniają pęcherz moczowy  (także u kobiet). Odpowiedzialne za to  ważne  składniki  w pestkach  - tzw. fitosterole. To jest grupa bioaktywnych  substancji , pomagających zapobieganiu i  leczeniu dolegliwości prostaty i pęcherza moczowego. 

Również wysokiej jakości olej z pestek dyni,  produkowany j na południu Austrii i chroniony  patentem, jako styryjski  olej z dyni  ("Styryjski olej z dyni g.g.A"), jest turbo w zakresie zdrowia: on jest wolny od cholesterolu  i zawiera bardzo wysoki procent  wielokrotnie nienasyconych kwasów tłuszczowych jak i konieczny dla życia kwas linolowy. Tym samym pomaga w chrobach krążenia  i ich zapobieganiu.  Wysoka zawartość wit. C , karotenoidów , fitosteroli i selenu  daje cenny wkład dla zachowania zdrowia. 

Instytut Biochemii Technicznego Uniwersytetu w Grazu  pod kierownictwem prof. dr. Albina Hermetter  przeprowadził  badania naukowe odnośnie zdrowotnych wartości styryjskiego oleju z dyni g.g.A.W tych badaniach wykazano, że ten olej zawiera  bardzo wiele aminokwasów , które zwalczają wolne rodniki . Całkowicie nieoczekiwanie znaleziono małe ilości  rozpuszczalnych  w wodzie przeciwutleniaczy. Te są o wiele skuteczniejsze w ich działaniu , aniżeli znane , rozpuszczalne w tłuszczach  przeciwutleniacze (np. wit. E), zawarte w bardzo wysokim procencie w stysryjskim oleju z pestek dyni.