Latem chodzimy boso!

Lato jest najcudowniejszą porą roku dla naszych stóp. Bieganie na bosaka po łące, wspaniała wolność poruszania palców w wygodnych sandałach na płaskiej podeszwie , czy noszenie klapek. My pokazujemy ponownie nasze nogi . Ale czy są one " przygotowane" na lato? Letnia pielęgnacja naszych stóp wymaga trochę zachodu , ale wykazuje ogromny skutek.

Kto może pokazać otwarcie bose stopy po długej zimie? Niewielu. Większość stóp wykazuje odciski , podrażnienia na skórze czy zdeformowane paznokcie. Również grzybicze infekcje paznokci i nóg nie należą do rzadkości. My pokażemy jak szybko i nieskomplikowanie stają się Twoje stopy przygotowane dła noszenia sandałów.

Letnia kąpiel stóp jest zawsze początkiem programu pielęgnacji. Najlepiej dodaj do tej kąpieli orzeźwiające dodatki kąpielowe. Nie trzymaj za długo nóg w wodzie, bo skóra zacznie się marszczyć. Następnie musisz stopy bardzo starannie wysuszyć - także między palcami, aby zapobiec ewentualnej infekcji grzybiczej.

Dla obcinania paznokci najlepiej jest użyć obcinacz do paznokci lub nawet tylko pilnik. Paznokcie są kształtowane prosto , aby nie doszło do uszkodzeń, bo te mogą być powodem infekcji grzybiczej. Naskórek nie jest wycinany, tylko lekko odpychany.

Silne zrogowacenia stóp jak najlepiej pielęgnować z pomocą specjalnego pilnika do zrogowaceń lub kamieniem pumexem. To ma jednak jedną wadę - powoduje otwieranie porów i tym samym jest produkowane jeszcze więcej twardzej, rogowatej skóry. Lepszą alternatywą , szczególnie przy lekkich zrogowaceniach, jest peeling nóg. Nanieś peeling na stopy , użyj twardy, nie miękki ręcznik i trzymaj jego na obydwu końcach, aby nim można było obcierać stopy. To umożliwia wnikanie substancji peelingowych w stopy i stopy są ponownie wysuszone. Dodatkowo usuwają kremy przeciw rogowaceniu , poprzez reglarne użycie, nadmiar złuszczonej skóry.

Pęcherze lub nagniotki mogą też powstać latem, ponieważ nosi się buty bez rajstop. Przeciw pęcherzom można użyć specjalne plastry , a nagniotki są usuwane z pomocą kremów.

Niektórzy ludzie bardzo cierpią na zakażenia grzybicze skóry i paznokci. Już przy pierwszych objawach, jak zaczerwienienia, swędzenie , białe lub żółte przebarwienia , koniecza jest natychmiastowa wizyta u dermatologa.

Na zakończenie jeszcze kolor! Lakier do paznokci nanosisz najpierw na końcówkę paznokcia i następnie lakierujesz cały paznokieć. Lakieruj zawsze dwa razy i pozostaw na 10 - 15 minut do wyschnięcia - wtedy utrzymuje się lakier dłużej.

No i teraz jeszcze parę porad jak Twoje stopy pozostają dłużej zdrowe i świeże:

Zostaw buty i biegaj boso , Bieganie na bosaka jest najlepszym treningiem dla ergonomicznych i fizjologicznych ruchów stóp, które wzmacniają tkankę łączną i mięśnie stóp oraz więzadła, stawy i ścięgna. To jest relaks dla stóp, Ponadto pobudza kontakt z ziemią , w naszym mózgu produkcję hormonów szczęścia.

Noś nie tylko klapki, trampki i płaskie sandały, bo w nich nie ma wystarczającego wsparcia dla stóp. Długotrwale może to prowadzić do płaskostopia, problemów z piętą i ścięgnem Achillesa. Również problemyz paluchem koślawym ( Hallux - vagus) nie możemy zapomnieć. Dlatego jest najlepiej nosić codziennie inną parę butów o różnej wysokości obcasów i od czasu do czasu zamienić je z butami zdrowotnymi , aby dać stopom chwilę wytchnienia.

I na końcu: unikaj wysokich obcasów! Wysokość obcasa nie powinna przekraczać 5 cm . Wysokie obcasy ( high heels) wspierają powstawanie palców młotowytych.