Epidemia 21 wieku

Liczba chorych na cukrzycę typu 2 dalej rośnie. Tylko w krajach samej Unii Europejskiej cierpi na nią około 10% społeczeństwa. Przyczyny najczęściej tkwią w nas samych.

Dzisiaj z cukrzycą zmaga się ponad połowa więcej ludzi niż przed 15 laty. Choroba ta przyjęła tymczasem niepokojące rozmiary, ponieważ liczba chorych na tę chorobę ciągle wzrasta.

Przy cukrzycy mamy do czynienia z przewlekłą chorobą metaboliczną, której możemy rozróżnić dwa rodzaje. Typ 1 trzustka nie wytwarza insuliny. Dlatego musi ona być dostarczana sztucznie. W 90% mamy jedna do czynienia z cukrzycą typu 2. Charakterystyczną cechą jest wysoki poziom cukru we krwi.

Co ciekawe, cukrzyca rozprzestrzenia się w czasach, w których medycyna udoskonala swoje metody. Tymczasem mówi się o tym, że medycyna wygrywa walkę z kontrolą poziomu cukru, ale przegrywa wojnę z cukrzycą.

Jest to powiązane z rozłożeniem przypadków chorobowych. Wcześniej na cukrzycę chorowali przede wszystkim ludzie w krajach uprzemysłowionych, można stwierdzić, że dzisiaj choroba ta została również "wyeksportowana" do biedniejszych krajów. Ludzie w krajach rozwijających częściej chorują, ponieważ żyją, tak samo jak ludzie w krajach rozwiniętych. To prowadzi do paradoksalnej sytuacji, że lekarstwa do walki z tą chorobą są coraz lepsze, skuteczniejsze, ale coraz więcej osób, które cierpi na tę chorobę, nie może sobie pozwolić na ich zakup.

Podejście czysto medyczne nie jest w tym przypadku rozwiązaniem. Same koszty są niesamowicie wysoce. Już dzisiaj EU wydaje każdego roku trzycyfrową miliardową sumę, aby zwalczać cukrzycę. To jest około 10% całego rocznego wydatku na zdrowie. I to na chorobę, którą można by było wielu wypadkach uniknąć.

20% zachorowań w ostatnim dziesięcioleciu spowodowane jest niezmiennym czynnikiem ryzyka, takim jak zwiększona długość życia.

Za 80 procent przypadków odpowiedzialne jest złe przyzwyczajenie, nadwaga, otyłość, mało ruchu oraz społeczno -ekologiczne wady. Większość z tych przyczyn można pokonać, zmieniając styl życia. Jeśli zmagasz się z nadwagą i dlatego masz cukrzycę typy 2 - choroba ta znika, gdy schudniesz i znowu uzyskasz odpowiednią wagę. Niestety większość ludzi woli zażywać lekarstwa niż zmienić sposób życia. Jak pokazują badania naukowe w ciągu sześciu lat można zmniejszyć ryzyko zachorowań nawet o 58% procent, jeśli wprowadzimy małe zmiany w naszym odżywianiu i ruchu. Dzięki prostym środkom możemy zmniejszyć silnie ryzyko zachorowań.

Ciekawy, interesujący rozwój pokazuje nam świat zachodni. Jeszcze nigdy ludzie nie żyli tak niezdrowo, jak dzisiaj, oraz nie byli jeszcze tak niewidomi zdrowego życia jak dzisiaj. Niestety dlatego liczba diabetyków ciągle wzrasta.