Epidemia bezruchu

Siedzący tryb życia jest jak papierosy, prowadzi do wielu chorób i skraca życie. Czy jest to prawda? Czy brak aktywności jest szkodliwa?

Niedawno zostały opublikowane wyniki meta-badań. Zostały porównane tutaj rezultaty 16 pojedynczych badań z danymi łącznie jednego miliona osób. Rezultaty są zaskakujące.

Szkodliwe skutki braku aktywności fizycznej

Mało aktywny tryb życia jak np. długie siedzenie jest porównywalne z paleniem papierosów. Skraca życie, ponieważ brak ruchu zwiększa ryzyko cukrzycy i niektórych chorób nowotworowych oraz chorób serca.

Brak aktywności fizycznej rośnie

Statystki wskazują, że około 50-70% czasu w ciągu dnia spędzamy w pozycji siedzącej.

Nic w tym jednak zaskakującego. W czasach rosnącej automatyzacji coraz mniej na rynku pracy fizycznej, a liczba godzin spędzanych w pozycji siedzącej rośnie. Przyczynia się również do tego telewizor i brak sportu. Nic w tym dziwnego, że ból pleców to jedna z częstszych przyczyn zwolnień lekarskich.

Czy zalecenia WHO są wystarczające?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca w tygodniu 2,5 godziny ruchu. Ma to pomóc w uniknięciu szkodliwych skutków siedzenia. Czy to jednak wystarczy? Nowe badania pokazują, że 2,5 godziny ruchu w tygodniu to zdecydowanie za mało. Aktywność fizyczna powinna być istotnym elementem życia codziennego.

Codzienny ruch jest ważny

Osoby, które nie mają czasu, aby codziennie uprawiać sport, nie muszą się martwić. Ruch to także spokojne chodzenie, jazda na rowerze, prace w domu i w ogrodzie. Codzienność daje nam wiele możliwości, aby być aktywnym fizycznie. Dla przykładu możesz zacząć używać schodów zamiast windy, do sklepu przejdź się pieszo, zamiast jechać samochodem, jedź do pracy na rowerze. Również takie małe czynności mają duże znaczenie.

Ruch to zdrowie!