Jak formułować i osiągać cele za pomocą metody SMART

Chcesz żyć zdrowo, uprawiać regularnie sport lub zrzucić kilka kilogramów? Ile razy stawiałeś sobie cele, których nie zrealizowałeś? W tym artykule chcemy przedstawić Wam metodę o nazwie SMART, która jest sposobem na skuteczne wyznaczanie i realizowanie planów.

Każdy z nas ma cele, które pragnie osiągnąć. Nie ma znaczenia, czy chcesz poprawić kondycję, stracić kilka kilogramów, czy przestawić się na zdrowy tryb życia. Gdy wyznaczamy sobie cel jesteśmy zazwyczaj pełni wiary i zapału. Niestety każdego z nas prędzej, czy później dopada codzienność.

Zły plan - porażka

Nieprzemyślany plan jest pierwszym krokiem do porażki. Jak mówi angielskie przysłowie: „Failing to plan is planning to fail. “ - brak planu to plan do porażki. Wniosek jest prosty, aby zrealizować założenie potrzebujemy plan.
Dobra wiadomość jest taka, iż istnieje metoda, która pomoże Ci zaplanować swoje cele - SMART. Wyrażenie to jest akronimem, co oznacza, że każda literka ma swoje unikalne znaczenie.

S jak specyficzny

Zbyt ogólnie postawione cele nie sprzyjają sukcesowi np. postanowienia typu "chcę żyć zdrowo" lub "chcę poprawić
wydajność fizyczną". Wszystko to brzmi dobrze, lecz co oznacza żyć zdrowo?, co oznacza poprawa wydajności? Jeżeli dokładnie nie zdefiniujemy celu, nie możemy go również osiągnąć.

M jak mierzalny

Jest to cel, który da się wyrazić liczbowo np. "Chcę schudnąć 5 kilo.", "Chcę uprawiać 3 razy w tygodniu sport." Jest to cel, który można w łatwy sposób sprawdzić, czy został osiągnięty.

A jak ambitny

Cel powinien stanowić dla Ciebie wyzwanie, nie powinien być zbyt łatwy. Jeżeli np. lubisz jeść słodycze i postawisz, że już nigdy nie sięgniesz po nic słodkiego, celu tego nie osiągniesz. Zadbaj oto, aby twój cel był bardziej atrakcyjny. Lepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie postanowienie, że będziesz jadł słodycze tylko podczas weekendu.

R jak realny

Cel powinien być realistyczny, czyli możliwy do osiągnięcia. Ważna jest tutaj prawdziwa ocena swoich możliwości. Gdy masz ponad 40 lat i chcesz zostać zawodowym piłkarzem, to z pewnością się nie uda!

T jak terminowy

Najlepiej dokładnie określ czas, do kiedy chcesz osiągnąć cel.
np. "Chcę schudną 5 kilo w ciągu 2 miesięcy". Działasz wtedy pod pewną presją czasu i jesteś bardziej wydajny. Data
osiągnięcia danego celu jest również idealnym momentem kontroli.

Wypróbuj tę metodę i przekonaj się sam! SMART możesz wykorzystać w różnych dziedzinach nie tylko w sporcie.