Interakcja pomiędzy snem, a sportem

Interakcja pomiędzy snem, a sportem

Wystarczająca ilość snu i regularny ruch są zdrowe. To jest oczywiście ogólnie znane. Jednak fakt, że obie te czynności mają wpływ na siebie, raczej mniej. W tym artykule wyjaśnimy, jak uzyskać maksimum z obu tych czynności.

Wystarczająca ilość snu jest istotna dla zdrowia człowieka. Powinno to być około siedem godzin na każdą noc. Wartość odpoczynku podczas snu zależy jednak nie tylko od czasu jego trwania, ale również intensywności. Im więcej głębokich faz snu tym lepiej. Podczas głębokiego snu uwalniane są hormony wzrostu, które odpowiedzialne są za wzrost mięśni, skóry i włosów. Ponadto ma on pozytywny wpływ na system odpornościowy. Podatność na zakażenia spada.

Najlepsze sportowe osiągnięcia przynosi ciało tylko, gdy ma wystarczającą ilość snu. Tylko wyspany człowiek może dać z siebie maksimum. Do tego dochodzi również "teoria Replay". Mówi ona, że nowa wiedza i nowe doświadczenia są umacniane podczas snu i zapisywane. Wypróbuj np. nowy rodzaj sportu, to ruchy te są dopiero naprawdę "uczone" podczas snu.

Sport pomaga z drugiej strony zmniejszyć stres, przede wszystkim trwały sport. Ponadto regularne uprawianie sportu przeciwdziała problemom snu, a więc jakość snu poprawia się. Nie należy jednak przesadzać. Przy nadmiernym sporcie ponownie spada jakość. Ponadto aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy koncentracji i poprawia nastrój.

Osoby, które poruszają się za mało, źle sypiają, cierpią często na zmęczenie podczas snu, może to również skutkować depresyjnym nastrojem i strachem.

Jeśli chcesz trenować, najlepiej nie rób tego późnym wieczorem. Ruch pobudza krążenie, a następnie nie można przez to zasnąć. Najlepiej zrezygnować z silnych aktywności fizycznych około dwie godziny przed snem. Nic nie stoi na przeszkodzi umiarkowanym aktywnością jak np. wyjście na spacer.

Aby uzyskać maksimum, należy znaleźć złoty środek. Nie za mało snu, nie za mało sportu, a będziesz na właściwej drodze, aby efektywnie wykorzystać efekt synergii.