Intermittent fasting - co to jest?

Intermittent fasting, czyli przerywany post. Dowiedz się więcej.

Co to jest Intermittent fasting, czyli przerywany post?

Intermittent fasting to chwilowa rezygnacja ze spożywania pokarmów. W czasie takiego postu nie spożywa się żadnych kalorii. Tego rodzaju dieta ma wpłynąć pozytywne na organizm, a tym samym na zdrowie.

Co pokazują badania?

Przerywany post w ostatnich latach był przedmiotem wielu badań na różnych organizmach żywych. Efekt był zawsze taki sam. Ze względu na krótkotrwałą rezygnację ze spożycia żywności wydłużony został okres życia komórek drożdży, jak również wydłużył się proces starzenia myszy. I chociaż badania dotyczące wpływu przerywanego postu na ludzi nadal trwają, już teraz wyniki są bardzo pozytywne.

Jak długo należy stosować przerywany post?

Nie trzeba głodować całe życie, aby osiągnąć pozytywny efekt przerywanego postu.

Z przeprowadzonych badań na myszach, które były na diecie co dwa miesiące przez cztery dni w tygodniu, wynika, że stosowanie regularnej diety zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór nawet o 45%. Było to również powód wzrostu oczekiwanej długości życia.

Post wpłynął korzystnie również na inne czynniki, jak np. wzmocnił układ odpornościowy myszy oraz poprawił zdolności poznawcze w porównaniu do zwierząt, które nie stosowały diety.

Podobne badania prowadzone były na ludziach, którzy pościli przez 5 dni w miesiącu przez trzy miesiące.

Czy przerwany post ma pozytywny, długotrwały wpływ na organizm jest obecnie przedmiotem różnych badań - także w Grazu. Naukowcy udowodnili, że dieta u myszy aktywuje proces samooczyszczania komórek tzw. autofagia. Ponadto dieta obniżyła ciśnienie krwi i zmniejszyła zapadalność na choroby związane ze stanami zapalnymi. Obecnie w Grazu trwają długoterminowe badania nad ludźmi, a ich pierwsze wyniki są bardzo pozytywne.

Jak działa post przerywany?

Nie ma odpowiedzi na to pytanie. Jest wiele różnych cykli i sposobów, dlatego nie do końca wiadomo, które z tych rozwiązań jest najlepsze. Przyjrzyjmy się szczegółom każdego cyklu:

  • 24/24

Opiera się na prostej zasadzie: jednego dnia się głoduje, a następnego dnia wraca się do normalnego jedzenia. Ten rodzaj diety przeznaczony jest tylko dla niektórych osób.

  • 20/4

Ten system odżywiania opiera się na 20 godzinach poszczenia i 4 godzin jedzenia. W tym czasie należy dostarczać do organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Ten rodzaj postu wymaga dużo wysiłku.

  • 16/8

Czas postu to 16 godzin, a czas na posiłek 8 godzin. Jest to najłatwiejszy sposób na osiągnięcie rezultatów. W zasadzie wystarczy pominąć jeden posiłek (śniadanie lub kolację), aby osiągnąć 16 godzin postu.

Który plan jest najlepszy?

Obecnie prowadzone są badania, który cykl jest najzdrowszy. Dopóki nie poznamy ostatecznych wyników, naukowcy z Grazu zalecają, aby czasami zrezygnować ze śniadania. Dzięki temu można wydłużyć czas bez spożywania żywności do około 16 godzin,co ma pozytywny wpływ na zdrowie.

Uwaga: Przed rozpoczęciem kuracji postnej należy zasięgnąć zawsze porady lekarza. Post nie jest dla wszystkich i nie każdy organizm reaguje dobrze. Post ma wspierać, a nie szkodzić naszemu organizmowi.