Jedz się silnym!

Każdy zna to uczucie po bardzo obfitym obiedzie z soczystym kawałkiem mięsa i następną porcją  słodkości  - uczucie zmęczenia i słabości. Całkiem inaczej czujesz się przy spożyciu  świeżych warzyw i zbóż. Od razu  masz siłę i moc w ciele!

Izotoniczne napoje. Jako izotoniczny jest opisany płyn, który zawiera tą samą ilość cząstek jak nasza krew. Rozpuszczone cząstki  mogą zostać szczególnie szybko  wchłaniane przez organizm i transportowane do krwi.

Hipertoniczne napoje. Jako hipertoniczny jest określany napój zawierający za wysoką ilość cząstek , które mogą być tylko powoli  wchłaniane przez organizm.  Nie rozcieńczone soki owocowe należą do tej grupy. Dlatego powinno się je rozcieńczać wodą  pitną lub mineralną w sosunku 1:3.

Białko. Używane do budowy mięśni jest szczególnie ważne w sporcie siłowym.Ponad 2g/kg wagi ciała są konieczne, ponieważ my odżywiamy się przeciętnie pokarmami bardzo bogatymi w białko.

Węglowodany. Służą wytrzymałości i dostarczają ciału  długotrwale konieczną energię. Szczególnie pokarmy z makaronem i kluskami , ale również pełnoziarniste spożyte przed sportem dają mioc i wytrzymałość.

Owoce i warzywa. Dostarczają organizmowi witaminy i minerały, które są niezbędne dla zdrowego ciała. W ciągu dnia, spożywane w małych porcjach, albo w postaci świeżych soków  są najbardziej skuteczne. Za dużo  na jeden raz  jest niewskazane, ponieważ nadmiar zostaje wydalony z organizmu.

Magnez. Chroni przez nieprzyjemnymi skurczami podczas sportu . Przy kupnie wody mineralnej  proszę zwracać uwagę na zawartość magnezu , co dostarcza dodatkowo do spożytego magnezu, jeszcze jedną dawkę.