Post - zdrowa przerwa

Zwyczaj poszczenia ma długą tradycję. W międzyczasie powstały różne rodzaje głodówek. Możemy wyróżnić głodówki polegające na spożywaniu tylko soków warzywnych i owocowych, głodówki serwatkowe, głodówki oczyszczające organizm z toksyn oraz wiele innych.

Co to jest głodówka?

Głodówka zwana również postem to rezygnacja człowieka z przyjmowania pożywienia.

Post to niby nic nadzwyczajnego, ale dla wielu osób jest niezwykłym doświadczeniem. W dawnych czasach był on częściej i systematyczniej praktykowany przez naszych przodków. Dziś mamy jednak możliwość sięgnięcia po smakołyki lub przekąski na każdym kroku, co jest powodem epidemii otyłości.

Dla kogo przeznaczona jest głodówka?

Kilkudniowa głodówka to doskonała kuracja dla naszego organizmu. Mogą stosować ją tylko dorosłe, zdrowe osoby. Zrezygnować z głodówki powinny osoby chore, dzieci, młodzież, kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ich organizm może być zbyt słaby lub potrzebować więcej składników odżywczych.
Głodówka jest wykluczona również u osób z niedowagą lub z zaburzeniem odżywiania.

Co się dzieje w naszym organizmie podczas głodówki?

Już po kilku dniach głodówki nasz organizm zaczyna spalać zapasy tłuszczu i przemienia je w energię. Ważne, aby dobowe spożycie nie przekraczało 500 kalorii. Głodówka nie oznacza całkowitej rezygnacji z jedzenia, lecz zachowanie odpowiedniego umiaru.

Jaki wpływ ma głodówka?

Głodówka daje niesamowite efekty, które oddziałują przede wszystkim pozytywnie na nasz organizm. Co zostało potwierdzone badaniami.

Rezygnacja z niezdrowych przyzwyczajeń podczas jedzenia

  • Uczymy się na nowo słuchać potrzeb naszego organizmu
  • Poprawia nastrój i dobre samopoczucie po kilku dniach głodówki
  • Zmniejsza napięcie
  • Ma pozytywny wpływ na florę jelitową
  • Wyraźnie poprawia metabolizm, obniża poziom cukru i cholesterolu oraz normalizuje ciśnie krwi
  • Oczyszcza jelita. Proces trawienia to ciężka praca i stres dla naszego organizmu. Mała przerwa nie zaszkodzi.

Jak długo powinien trwać post?

Długość okresu poszczenia trwa pięć do siedmiu dni. Jeżeli chcesz, aby głodówka trwał dłużej, to koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Pamiętaj także, aby stopniowo zakończyć czas trwania głodówki. Co oznacza, że po zakończonej głodówce nie należy od razu normalnie jeść.

Czy głodówka to sposób na odchudzanie?

Głodówka nie jest zbyt dobrym sposobem na odchudzanie. Podczas głodówki tracimy parę kilogramów, natomiast kiedy wracamy do naszego normalnego odżywiania, może wiązać się
to z intensywnym efektem jo-jo.

Głodówka może być natomiast dobrym początkiem dla procesu odchudzania. Wiele osób po skończonym poście zwraca uwagę na to, co spożywa.
Jeśli masz ochotę na zastosowanie głodówki, dowiedz się która kuracja jest najlepsza dla Ciebie. Możesz również pomyśleć o głodówce w grupie, która jest dużo łatwiejsza niż w samotności i zwiększa motywację lub pod nadzorem.