Jak zachować zdrowie w podeszłym wieku?

Dużym problem związanym ze starzeniem się społeczeństwa jest stan zdrowia osób starszych. Jak zachować dobry stan zdrowia, aktywność fizyczną i sprawność intelektualną w podeszłym wieku?

Wiek emerytalny to często najszczęśliwszy okres w życiu. Wyobraźmy sobie taką sytuację: dwóch mężczyzn w tym samym wieku cieszy się już od kilku lat odpoczynkiem na emeryturze. Jeden z mężczyzn prowadzi siedzący tryb życia, a drugi jest aktywny, chodzi na siłownie i odżywia się świadomie.

Chyba nie trzeba wyjaśniać, który z seniorów dłużej będzie cieszył się lepszym zdrowiem i sprawnością intelektualną.
Jakie czynniki decydują zatem o naszym zdrowiu?

Czy w starszym wielu będziemy cieszyć się dobrym stanem zdrowia, zależy od wielu czynników. Główny wpływ na nasze zdrowie mają:

  • Czynniki społeczne: zaliczamy do nich przyzwyczajenia, kontakty z otoczeniem
  • Czynniki indywidualne: styl życia, sposób odżywiania się, aktywność fizyczną, stosowanie używek (alkohol, papierosy itd.).
  • Czynniki genetyczne mogą powodować dziedziczenie pewnych chorób, czy problemów zdrowotnych.

Chociaż nie mamy wpływu na czynniki genetyczne, to jednak możemy w pewnym stopniu wpływać na czynniki indywidualne.
Aby zapewnić sobie optymalne zdrowie i minimalizować ryzyko zachorowań, ważny jest zdrowy styl życia. Dlatego należy zadbać o:

Sen

Sen jest niezbędny dla zachowania zdrowia ciała i umysłu. Niedobór snu wpływa negatywnie na kondycję umysłową oraz pogarsza kondycję fizyczną. Zwłaszcza należy pamiętać, że wraz z wiekiem fazy snu głębokiego ulegają skróceniu. Ilość snu to nie wszystko liczy się także, to jak śpimy, a więc jakość snu!

Prawidłowe odżywianie

Prawidłowe nawyki żywieniowe są niezwykle ważne w każdym wieku.
Zdrowa i zrównoważona dieta musi być różnorodna i dostarczać wszystkie niezbędne składniki zapewniające prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Z wiekiem potrzebna jest mniejsza ilość energii. Spada objętość masy mięśniowej, a jednocześnie zwiększa się ilości tkanki tłuszczowej.

Dlatego istotne jest kontrolowanie swojej wagi, aby nie dopuścić do otyłości. Otyłość ma negatywny wpływ na stan zdrowia i naszą sprawność. Dobra dieta powinna dostarczać odpowiednią ilość witamin, składników mineralnych, zbilansowaną kompozycję węglowodanów i białek. Przede wszystkim dostarczanie białek ma duże znaczenie, ponieważ z wiekiem dochodzi do utraty masy mięśni, co może prowadzić do kruchości i łamliwości oraz ograniczenia mobilności.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna w każdym wieku korzystnie wpływa nie tylko na naszą sprawność ruchową, ale i na stan zdrowia. Regularna aktywność fizyczna jest niezbędna także w wieku starszym. Niedobór ruchu zdecydowanie przyśpiesza proces starzenia.

Dlatego osobom starszym zalecany jest ruch 5-7 razy w tygodniu po 30 minut. Wysiłek fizyczny musi być oczywiście dopasowany do indywidualnych możliwości.

Regularna aktywność fizyczna w starszym wieku nie tylko poprawia zdrowie fizyczne, ale również wpływa na dobre samopoczucie. Sport poprawia siłę mięśni, zmniejsza stres, wspiera samodzielność oraz zapobiega chorobom krążeniowym, cukrzycy i osteoporozie.

Zdrowie psychiczne

Sprawność intelektualna w podeszłym wieku ma pozytywny wpływ na dobre samopoczucie i daje satysfakcję. Aktywność umysłowa zmniejsza również ryzyko demencji.

Mózg jest nieustannie aktywny i potrafi się uczyć przez całe życie. Również w starszym wieku powinniśmy zadbać o jego dalszy rozwój i nabywać nowe zdolności.

Każda aktywność zmuszająca nasz mózg do pracy jest bardzo dobra. Ćwiczyć mózg można na wiele sposobów:

  • grać w gry logiczne
  • uczyć się gry na instrumencie
  • uczyć się języków obcych
  • czytać

Pozytywny wpływ na nasz mózg mają również:

  • regularny kontakt z otoczeniem
  • gotowość do zdobywania nowych doświadczeń i do uczenia się nowych rzeczy
  • wykonywanie czynności, które mają dla nas znaczenie
  • gotowość do pokonywania problemów

Relaks

Stres osłabia siły odpornościowe i może sprzyjać chorobą psychicznym. Dlatego relaks, odprężenie i odpoczynek są ważne dla naszego zdrowia.