Jedz z rozumem - co to jest pożywienie mózgu?

Nasz mózg pracuje dzień i noc ,i każdy z nas życzy sobie nic innego, tylko być sprawnym umysłowo aż do podeszłego wieku . Inteligencji nie można " zjadać" , ale specjalnie wybrane odżywianie  może pozytywnie wpływać na naszą wydajność.

Żywność dla mózgu

Prawidłowe odżywianie jest bardzo istotne  dla wydajności komórek mózgowych . Mózg - to tylko 2 % ogólnej  wagi ciała , ale on zużywa  aż 20% pobranej z pożywieniem energii. Przy czym jest bardzo ważne nie tylko co my jemy, ale również jak często jemy. Mózg nie potrafi gromadzić energii i dlatego musi stale  być dostarczana glukoza. W innym przypadku dochodzi do jej gwałtownego spadku , co ma wpływ na nerwy . Z odpowiednim odżywianiem jesteśmy najlepiej  zaopatrzeni w odżywki.

Aby być odpornym na sytuacje stresowe , nie zaszkodzi zwrócić uwagi na parę punktów:

1. Jedz na  śniadanie najlepiej produkty pełnoziarniste, aby zapewnić najlepsze zaopatrzenie w węglowodany. Produkty mleczne to źródło białek .
2. Jedz regularnie małe przekąski w międzyczasie. To zwraca energię i pobudza wydajność.
3. Glukoza daje nam nowe impulsy, podnosi dobre samopoczucie i  motywację, ponieważ stymuluje produkcję hormonu szczęścia - serotoniny.
4. Żywność z wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi  podnosi zdolności poznawcze i wizualne.
5. Aby nasz mózg otrzymywał  wystarczającej ilości tlenu, należy jadać pokarm bogaty w żelazo i  witaminy. Dlatego jest ważne jadanie dużych ilości owoców i warzyw. 
6. Pragnienia zmniejsza zdolności poznawcze. Dlatego powiniśmy dużo pić.
7. Za bardzo obfite posiłki męczą mózg  i on nie możw pracować wydajnie.

Główne surowce dla mózgu dostarczają  następujące pokarmy:
Ananas: zawiera aminokwas tryptofan, który ma relaksujący wpływ na organizm.
Avocado: zawiera B-witaminy aktywujące metabolizm mózgu.
Banany:  są balsamem dla nerwów, dają  energię, nasycają i polepszają samopoczucie. Ze względu na ich uspokajające działanie  są podstawą dla świadomego  myślenia i podejmowania decyzji.One zawierają:   witaminy z grupy B, potas, fosfor i magnez.
Jagody: w różnych jagodach, szczególnie czarnych i winogronach zawarte są polifenole. One należą do przeciwutleniaczy  i chronią synapsy, odpowiedzialne za  przechowywanie wspomnień i przekazywanie informacji.
Ryby:  zwłaszcza morskie, takie jak łosoś, śledź, tuńczyk i makrela są bogate w  omega-3 kwasy tłuszczowe. Te kwasy tłuszczowe występują w błonach komórek ludzkiego mózgu w dużej ilości. Niedobór omega-3 kwasów tłuszczowych może prowadzić do zaburzeń uwagi, otępienia, depresjaii ortografii.
Mięso: czerwone mięso, zwłaszcza wołowina lub jagnięcia, mają wysoką zawartość żelaza. Zelazo gwarantuje  zaopatrzenie mózgu w tlen . Z dodatkowym przyjmowaniem wit.C podnosisz  wchłanialność żelaza.

Zioła: szczególnie szałwia i melisa poprawiają umiejętności pamięci, ponieważ stymulują powstawanie neuroprzekaźnika acetylocholiny w mózgu.
Kasztany jadalne: to bomby odżywcze i bardzo bogate w witaminy. Zapewniają wystarczająco dużo energii na cały dzień i tym samym aktywują wydajność mózgu.
Produkty mleczne: kazeina jest głównym składnikiem białka w mleku, a także  jest zawarta w jogurcie, twarogu i serach.  W kazeinie jest bogato zawarta tyrozyna , utrzymująca zdrowo i stymulująca mózg do najwyższej wydajności.
Orzechy: są żywnością dla nerwów, koncentracji i pamięci. One mają wysoką zawartość wit. E, B  roślinnego białka , wielokrotnie nienasyconych kwasów tłuszczowych i kwasu foliowego.
Oleje roślinne: tłoczone na zimno oleje roślinne, zwłaszcza rzepakowy, lniany, sezamowy i olej sojowy, zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, lecytynę i witaminę E. One wspierają  ciało i umysł.
Produkty pełnoziarniste: zapewniają trwały dopływ cukru do mózgu, a tym samym większą wytrzymałość w myśleniu.
Woda: 80% krwi to woda. Przy odwodnieniu zagęszcza się krew  i przepływa powolniej. Tym samym transportuje mniej tlenu i odżywek  do mózgu, co obniża jego wydajność.
Kiełki pszenicy:  kiełkujące zboża zawierają cynk, żelazo, witaminy B  i magnez co prowadzi do wzrostu koncentracji.