Podrażniony przewód trawienny - kiedy na męczą bóle brzucha..!

Przewód pokarmowy jest otoczony siecią zawierającą miliony komórek nerwowych, bardzo podobnych w ich strukuturze  i funkcji do komórek mózgowia. 90%  połączeń nerwowych  biegnie do mózgu. Z tego powodu jest mowa o " mózgu brzucha".

Brzuch reguluje  prawie że niezależnie od mózgu, wszystkie procesy trawienne. On " mówi" mózgowi  jakie hormony aktualnie są konieczne , albo jak wygląda ogólna sytuacja  ciała. Ponadto  jest 95% srotoniny , która bierze aktywny udział w procesie trawienia, produkowane  w brzuchu.

Żołądek i jelito mogą  zmienić nasz nastrój , ale również impulsy  z głowy mają wpływ na brzuch. Każdy zna to uczucie, kiedy się jest zakochanym i mowa o " motylkach w brzuchu". Ale również  kłopoty i stres wpływają na stan żołądka. Prawie każdy z nas miał już kiedyś bóle brzucha, skurcze , wzdęcie i  zaparcie , biegunkę czy nadmierne napięcie.

Powody dolegliwości brzucha mogą być  nieszkodliwe  - np. niezdrowy pokarm, stres, nadmierne obciążenie psychiczne lub hektyka dnia codziennego. Ale również  nietolerancje pokarmów , infekcje ,miesiączka  czy nawet zapalenie pęcherza mogą mieć wpływ na stan żółądka.

Jeśli ktoś ma dolegliwości ponad 3 miesiące  i badania wykazują, że nie ma żadnej  organicznej podstawy , możliwe jest tzw. " podrażnione jelito". To jest zaburzenie funkcji przewodu żołądek - jelita, które są bardzo nieprzyjemne i bolesne , aczkolwiek nie mamy do czynienia z poważną chorobą. 

Powody podrażnionego jelita nie zostałe całkowicie wykryte. Wywołane mogą być poprzez  nawyki odżywiania , psychiczny stres , depresję i traumatyczne przeżycia, stale obciążające pschikę. Początkiem tego schorzenia może być  infekcja w przewodzie trawiennym . Podejrzewa się, że dochodzi do nieprawidłowego przekazywania bodźców między nerwami a mięśniami jelit. Również poziom serotoniny jest w tym schorzeniu niewyrównany.  To prowadzi do podwyższonej wrażliwości na ból.  Serotonina jest  zależna od estrogenów, dlatego cierpi podwójnie tyle kobiet ilu mężczyzn na podrażnione jelita.  

Podrażnione jelita  pojawiają się rzdko nagle  i dolegliwości nie trwają bez przerwy, przez 12 tygodni w roku. Przy czym rozróżnia się trzy typy  - ten wywołujący biegunkę , ten wywołujący zaparcie i formę bolesną. 

W celu złagodzenia objawów nadwrażliwości jelita, należy nauczyć się  formy obchodzenia z podrażnionym jelitem.

  • konieczne jest prowadzenie pamiętnika , aby ewentualnie znaleźć powiązania między pojawieniem się dolegliwości , a specjalnymi pokarmami lub faktorem stresu.
  • zrezygnuj z pokarmów , które nie są dobre dla Ciebie
  • poświęć więcej czasu na posiłki . Żuj dłużej  i nie pozwól na rozproszenie
  • straj się tłagodzić stres i rozwiązać konflikty.
  • przeprowadzaj regularnie ćwiczenia zdrowotne i rozprężające
  • skurczom brzucha może przeciwdziałać termofor
  • herbata z rumianku łagodzi żołądek  i tymianku, lawendy i mięty pieprzowej ma  wpływ bilansujący.