Jeśli płomień zgaśnie

Z wahaniem, ale nieubłaganie ciągnie się ten temat w mediach , pokazujący ciemną stronę  merytokracji, jak rzadko inny: trener Bayern  Ottmar  Hitzfeld  przyznał się publicznie  do swojego załamania nerwowego . Wyjątkowy sportowiec Sven Hannawald wpadł  w przepaść psychiczną , w progmanie "Help TV"  opowiadają matki o ich  życiu na skrju załamania nerwowego.

Pogranicze.  Burnout, zawał psychiczny  z bardzo modną nazwą , zdaje się  unosić jak miecz Damoklesa nad każdym , kto szczególnie zaangażowany kroczy przez życie. Szczególnie ci, którzy się poświęcają dla innych , którzy żyją ich pracą  - to znaczy każdy z  wzorcem zachowania na codzień , tolerownaym,  a nawet  wysoce honorowanym przez nasze cynicznne społeczeństwo.

Ale najpierw: poświęcać się dla czegoś jest  bardzo szlachetnym  i w nazwie "Burnout" ukrywa się  nadaj płonący ogień. Krytycznie staje się , jeśli zapalamy świecę naszego życia na obydwu końcach , cały system grozi obaleniu  i ogień naszej energii życia powoli gaśnie. To jest  proces stopniowy , który badzo dobrze zna  we wszystkich jego aspektach pani dr. Brigita Abuja, neurolog w Szpitalu Wojewódzkim  w Villach w Austrii , która jest wykształconym terapeutą  behawioralnym i prowadzi prywatną praktykę w Klagenfurcie w Austrii z naciskiem na Burnout.

Sygnały ostrzegawcze. Pierwsze oznaki ,mówi dr Abuja, są niespecyficzne  i bardzo rzadko są powiązane z Burnout : zmęczenie, drażliwość, napięcie, nudności, bóle głowy, zespoły stresu, wegetatywne przesadne reagowanie jak nadmierne pocenie się i kołatanie serca. Jeśli uda sią osobie dotkniętnej odpowiednio podporządkować pierwsze reakcje jego organizmu  i zwraca szczególną uwagę na  jej stojące do dyspozycji zasoby, jest wtedy wszystko w porządku  - i symptomy mogą  być w każdej chwili odwracalne.
Kto jednak przez dłuższy okres czasu  , tygodnie a nawet miesiące , konsekwentnie pomija sygnały ostrzegawcze , uruchamia  bezwzględny mechanizm , który w najgorszym wypadku prowadzi do  klinicznej depresji  z pobytem w klinice. Burnout nie jest tylko  tymczasowym wyczerpaniem  lub przepracowaniem , które " napewno szybko minie" . Burnout to choroba,  bardzo poważna choroba, która osobę dotkniętą  całkowicie katapultuje z orbity  jego życia.

10 wskazówek  dotyczących Burnout profilaktyki:

1. Uprościć swoje życie. Co jest naprawdę ważne dla mnie? Oddzielić wszystko to co nie jest tak ważne. Ograniczyć się.
2. Praca / Równowaga życia.  Nie zapomnij rodziny, przyjaciół i zainteresowań.
3. Czas dla świata. Mniej czas nie tylko  dla innych , ale głównie dla siebie samego.
4. Coś się porusza. Bieganie, jazda na rowerze, pływanie lub jakiegokolwiek innego sportu przynosi zdrowy dystans do pracy.
5. Jest po prostu dobre. Regularny sen, zrównoważone odżywianie, zakaz palenia, trochę alkoholu.
6. Obserwuj siebie samego. Kto wieczorem nie możne się wyłączyć przez wiele tygodni , powinien być ostrzeżonym . I szukać przyczyn! 
7. Zwiększona uwaga. Jeśli coś się zmienia w życiu . Aby oczekiwania nie okazały się pułapką. 
8. Celowo. Własne cele zawsze przeanalizować. Czy są nadal aktualne?
9. Perfekcjonizm, ade! Moje potrzeby są co najmniej tak samo ważne, jak potrzeby innych.
10. Redukcja stresu. Obciążenia albo zaakceptować jako wyzawnia  albo im schodzić z drogi. I częściej powiedzieć" nie".