Kawa jako środek pobudzający

Dowiedz się więcej o popularnym gorącym napoju.

Od wieków cieszy się kawa ogromną popularnością  i nawet jest jej pijanie ceremonią. Ale  mało innemu napojowi jest przypisywanych tyle działań ubocznych, jak kawie.

Afryka. Słowo kawa pochodzi z arabskiego qahwa i oznacza tyle co  " napój pobudzający". Przyjmuje się, że pierwsze ziarnka kawy pochodziły  z regionu Kafa  w  południowo-zachodniej Etiopii i wraz z handlarzami niewolników dotarły na tereny arabskie. Od XVII wieku jest kawa zadomowiona w Europie.

Ziarna kawy. Najczęstszym gatunkiem kawy jest  kawa - Arabica. Jako najrzadszy i najdroższy  gatunek na świecie  jest uważana indonezyjska Kopi Luwak. Ona powstaje, jak indonezyjski łasz - Luwak zjada wiśnie  kawy i wydala ziarenka , których właściwości ulegają zmianie podczas fermentacji w trakcie procesu trawienia w zwierzęciu . W tym procesie zostają  odciągnięte z niej substancje gorzkie.

Spożycie. Najwyższe spożycie kawy mają Finowie z pięcioma filiżankami na głowę, już na piętach siedzą im Niemcy , którzy spożywają średnio 4 filiżanki na głowę. 

Pozytywne i negatywne skutki tego popularnego gorącego napoju:

+ Pobudzająca . Przez kofeinę zostaje zablokowany nasenny przekaźnik - adenozyna.

+ Koncentracja. Dzięki uwalnianiu dopaminy po przyjemności wypicia kawy podnosi się zdolność koncentracji. Niestety dochodzi również do nadmiernego wydalania adrenaliny i ona hamuje  zdolności myślenia i wydajność reakcji.

+ Nadciśnienie. Najnowsze badania  udowodniły, że kawa nie ma żadnego wpływu na nadciśnienie.

+ Środek nasenny. Przez pierwsze 15 minut po spożyciu stwierdzono jej uspakajające działanie i osoby badane mogły lepiej zasypiać, aniżeli te, które nie piły kawy.

+ Niepokój i lęk. U osób rzadziej pijących kawę stwierdzono  reakcje  niepokoju po spożyciu kawy. o

+ Nerwowość. Poprzez efekt stymulujący może pojawić się  uczucie nerwowości i  przygniecenia.

+  Zależność . Poprzez efektu przyzwyczajenia mogą wystąpić łagodne objawy odstąpienia , jak bóle głowy.

+ Sport. Wysiłek fizyczny na dużych wysokościach  może spowodować zwolnione ukrwienie mięśnia sercowego, co redukuje ogólną wydajność.

Środek  domowy. Na koniec mała wskazówka: kawa nadaje się jako  nawóz w ogrodzie. Dzięki wysokiej zawartości  azotu w fusach  jest wspaniałym nawozem dla róż. Również jako środek domowy  pomaga w oczyszczaniu bardzo brudnych i spierzniętych rąk. Jej ziarnista struktura ma działanie  ścierające.