Kawa jako środek pobudzający

Dowiedz się więcej o popularnym gorącym napoju.

Od wieków cieszy się kawa ogromną popularnością i nawet jest jej pijanie ceremonią. Ale mało innemu napojowi jest przypisywanych tyle działań ubocznych, jak kawie.

Afryka. Słowo kawa pochodzi z arabskiego qahwa i oznacza tyle co " napój pobudzający". Przyjmuje się, że pierwsze ziarnka kawy pochodziły z regionu Kafa w południowo-zachodniej Etiopii i wraz z handlarzami niewolników dotarły na tereny arabskie. Od XVII wieku jest kawa zadomowiona w Europie.

Ziarna kawy. Najczęstszym gatunkiem kawy jest kawa - Arabica. Jako najrzadszy i najdroższy gatunek na świecie jest uważana indonezyjska Kopi Luwak. Ona powstaje, jak indonezyjski łasz - Luwak zjada wiśnie kawy i wydala ziarenka , których właściwości ulegają zmianie podczas fermentacji w trakcie procesu trawienia w zwierzęciu . W tym procesie zostają odciągnięte z niej substancje gorzkie.

Spożycie. Najwyższe spożycie kawy mają Finowie z pięcioma filiżankami na głowę, już na piętach siedzą im Niemcy , którzy spożywają średnio 4 filiżanki na głowę.

Pozytywne i negatywne skutki tego popularnego gorącego napoju:

+ Pobudzająca . Przez kofeinę zostaje zablokowany nasenny przekaźnik - adenozyna.

+ Koncentracja. Dzięki uwalnianiu dopaminy po przyjemności wypicia kawy podnosi się zdolność koncentracji. Niestety dochodzi również do nadmiernego wydalania adrenaliny i ona hamuje zdolności myślenia i wydajność reakcji.

+ Nadciśnienie. Najnowsze badania udowodniły, że kawa nie ma żadnego wpływu na nadciśnienie.

+ Środek nasenny. Przez pierwsze 15 minut po spożyciu stwierdzono jej uspakajające działanie i osoby badane mogły lepiej zasypiać, aniżeli te, które nie piły kawy.

+ Niepokój i lęk. U osób rzadziej pijących kawę stwierdzono reakcje niepokoju po spożyciu kawy. o

+ Nerwowość. Poprzez efekt stymulujący może pojawić się uczucie nerwowości i przygniecenia.

+ Zależność . Poprzez efektu przyzwyczajenia mogą wystąpić łagodne objawy odstąpienia , jak bóle głowy.

+ Sport. Wysiłek fizyczny na dużych wysokościach może spowodować zwolnione ukrwienie mięśnia sercowego, co redukuje ogólną wydajność.

Środek domowy. Na koniec mała wskazówka: kawa nadaje się jako nawóz w ogrodzie. Dzięki wysokiej zawartości azotu w fusach jest wspaniałym nawozem dla róż. Również jako środek domowy pomaga w oczyszczaniu bardzo brudnych i spierzniętych rąk. Jej ziarnista struktura ma działanie ścierające.