Jesienny spacer - zdrowe i zmysłowe doświadczenia

Dnie stają się już chłodniejsze , ale niebo nadal błyszczy w jasnym niebiskim kolorze. Słońce nie straciło swojej mocy i daje nam  ciepłe, böogie uczucie na skórze.  Powietrze pachnie świeżo i jest tak zdrowe. To jest idealny dzień na spacer  jesienny - w towarzystwie, z rodziną, czy samemu - chodzenie jest zdrowym!Herbst

Chodzenie jest najbardziej naturalną i najstarszą formą transportu. Od tysięcy lat  należało do dnia codziennego ludzkości. Dzisiaj , spędzamy ponad połowę dnia bez ruchu . Chodzenie pieszo stało się niemodnym. 

A trzeba podkreślić, że każdy spacer  jest lepszym, aniżeli wyczyny sportowe i nie trzeba się nadmiernie  nadwyrężać. To jest tak jak oddychanie . Chodzenie jest idealne dla młodych i starszach , samemu czy w towarzystwie , o każdej porze dnia i na każdym miejscu  . W tym celu nie potrzebujemy drogiego ubrania sportowego, czy płacenia składek członkowskich.

Kto chodzi 2 - 3 kilometrów dziennie, zużywa 500 kalorii. Chodzenie trenuje  nasz organizm. Przy szybkim chodzeniu  zostaje pobrane 10 razy więcej tlenu , ponadto obniża się niebezpieczeństwo zawału serca czy udaru mózgu o 50%! Chodzenie pomaga odbudować stres i  redukuje  choroby cywilizacji jak nadciśnienie, zużycie stawów czy bóle krzyża. 

Jesień to idealnym czasem na długie spacery w przyrodzie.

Zamień Twój spacer jesienny na zmysłowe przeżycie i celowo  zużyj wszystkie zmysły:

Słuch:  poświęć trochę czasu, aby "słyszeć" jesień. Zamknij oczy  i słuchaj naturę. Co szeleści w liściach? Czy słyszysz jak liście spadają z drzewa? Co trzeszczy na drzewie? Jaki zwierzęta możesz słyszeć? Jak trzeszczą gałęzie i jaik hałas robi wiatr jak  gwiżdże między drzewami?

Widzenie:  pójdź z otwartymi oczami przez świat. Jesień prezentuje nam  kolory , którew tylko można znaleźć w naturze. Jaki kolor wyczarowuje słońce , kiedy świeci między liściami? Jak wspaniale kolorowe są liście spadające z drzew?

Wąchanie:   oddychaj głęboko i wielokrotnie. Wciągaj świeże powietrze jesienne  do Twojego organizmu , aby celowo  doświadczać drogi oddechowe. Jesienny las ma własny, niezapomniany zapach . Możesz czuć świeżą wilgoć poranną?

Czucie:  szczególnie dzieci odkrywają świat palcami. Czy nie obawiasz się brudnych rąk  i dotykasz śmiało liście? Poczuj  suche liście  i rozgnieć je między palcami, aby poczuć jego strukturę. Przejedź powierzchnią dłoni po mchu  i poczuj ogrzane słońcem kamienie.

Smak: smakuj  jesień!  Rozglądaj się po okolicy podczas spaceru  i szukaj grzybów , z którymi można przygotować  pyszne posiłki. A może znajdziesz parę jagód? I świeże orzechy ,  bezpośrednio z lasu smakują  lepiej, aniżeli najbardziej eksluzywny gatunek ze sklepu . Jeśli rozpoznajesz zioła, jest las dla Ciebie prawdziwym skarbcem. Te można zebrać, wysuszyć  i w zimowych miesiącach użyć jako herbatę.

Skorzystaj z okazji i przynieś jesień do Twojego domu. Zbieraj liście, kasztany, orzechy, mech i wiele, wiele więcej  co możesz użyć jako piękną dekoracTwojego domu.