Walking - Minimalne zaangażowanie - maksymalny sukces

Współczesny człowiek spędza większą część swojego życia w pozycji siedzącej. Stres , presja sukcesu i czas  pozostawiają swoje ślady. Coraz więcej ludzi ma problemy z prawidłową postawą, napięciem mięśni , powierzchownym oddechem lub cierpi na zaburzenia psycho -somatyczne. W tych sytuacjach proponuje lato  i z nim związany popęd przebywania na świeżym powietrzu, ludziom cudowną możliwość poruszania  się i przeciwdziałania tym zaburzeniom.

Małe cele bez wybitnych osiągnięć

Zasadniczo, jest bardzo ważne postawienie sobie  małych celów bez wybitnych osiągnięć. Obojętnie na jaką formę chodzenia sportowego ( walking) się zdecydujesz , powinna ona pozostać w granicach Twojej wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Regułą jest: mniej jest więcej! Zdrowy, złoty środek  jest lepszym, aniżeli zaburzenia układu sercowo - naczyniowego , bóle aparatu ruchu  czy nawet  kontuzje. Ruch powinnien być dla Ciebie przyjemnością! 

Chód sportowy ( walking)

Dla wielu jest bieganie kilometrów bardzo męczące. Alternatywą do tego jest chodzenie sportowe. Ale i tego musisz się nauczyć, aby to nie był tylko prosty spacerek , ale celowy trening wytrzymałościowy.

Walking to rodzaj sportu , który leży między chodzeniem a bieganiem. On aktywuje duże grupy mięśni , bez zbytniego obciążania stawów, kości czy nawet narządów wewnętrznych. Dzięki równomiernemu oddychaniu zostaje organizm zaopatrzony w dawki tlenu , które powodują powiększenie płuc. Przy walking jest ruch takim samym jak przy chodzeniu. Różnica polega na postawie. Pozycja jest wyprostowana , biodra stabilne i ramiona poruszają się wahadłowo od tyłu wwewnątrz do przodu zewnątrz, przekątnie do nóg. Częstotliwość kroków jest wyższa i długość jest krótsza. Najlepiej jest chodzić z 100 - 130 krokami na minutę.

Na początku,wystarcza ćwiczenie 2 x w tygodniu przez 30 minut. Następnie można podwyższyć częstotliwość do 3x w tygodniu  przez 60 minut.

Nordic Walking

Nordic Walking staje się coraz bardziej popularnym. To jest ten sam rodzaj sportu, poszerzony poprzez użycie kijków do Nordig Walking. Te kijki są aktywne podczas chodzenia i z naciskiem są poruszane. Poza tym, równocześnie z każdym krokiem ,zostaje wykonany ruch chwytu palcami . Z jednej strony zostają silniej trenowane zakresy klatki piersiowej, łopatek i ramion, z drugiej mniej obciążone kolana, kręgosłup, biodra i kostki. Ten rodzaj sportu jest idealnym dla osób starszych  i z nadwagą. Prawidłowa technika użycia kijków  powinna zostać nauczona w kursach dla początkujących , ponieważ fałszywe użycie może prowadzić do urazów.

Thera-Walking

To jest sportowa alternatywa w której zostaje użyta specjalna taśma. Thera - band jest taśmą z kauczuku i lateksu. Ona ma szerokość 10 - 15 cm i różnego stopnia twardość, zależnie od kondycji. Ta taśma jest rozciągana przez obydwie ręce w rytmie chodzenia. Poprzez ciągłe zmiany rozciągania i wypoczynku  zostaje szczególnie trenowana muskulatura pleców i ramion.