Na pomoc, mój partner chrapie!

Ciągłe zakłócanie snu zatruwa nie tylko zdrowy stosunek , ale jest też niezdrowe. Na szczęście mamy parę sposobów,  aby z tym "głośnym problemem" dać sobie radę!

Wraz z wiekiem , coraz wiącej osób cierpi na ten uciążłiwy hałas nocny. Statystycznie jest mowa, że co drugi mężczyna i co czwarta kobieta  są tym dotknięci. Wielu budzi partnera wielokrotnie w ciągu nocy , ale sam sypia także bardzo źle. Ale czy to by nie było wspaniałym, aby ten hałas całkowicie znikał z naszej sypialni? Z jednej strony jest to bardzo denerwujące dla partnera, bo jego wyrywa bez przerwa z fazy lekkiego snu . I chrapanie zakłóca regenerację, bo w tym czasie wpływa negatywnie na fazy snu głębokiego.

Przyczyną jest ,w pierwszej linii,  lekkie zwężenie górnych dróg oddechowych . Leżysz przy tym na plecach , nie ma dolna szczęka żadnego podparcia  i spada. Język przesuwa się do tyłu i tym samym zmniejsza obszar gardła. Następstwem tego jest, że powietrze  musi przechodzić przez gardło szybciej niż normalnie. To wywołuje wibrację podniebienia miękkiego na którym wisi czopek - i już zaczyna się chrapanie!

"Pomocniczym " w chrapaniu jest alkohol  i tabletki,  które łagodzą napięcie mięśni. Także osoby z nadwagą chrapią łatwiej . Tłuszcz siedzi nie tylko na brzuchu  i biodrach , ale w małych ilościach w gardle  i zwęża drogi oddechowe. Dlatego więcej osób w podeszłym wieku chrapie - mięśnie stają się wiotkie z roku na rok  i te odgłosy mogą się bez problemu, rozprzestrzeniać.

Są spełnione anatomiczne warunki jak: powiększenie migdałków, polipy lub wypaczona przegroda nosa  - można je usunąć chirurgicznie. Również zmniejszenie podniebienia miękkiego, które zredukuje wibrację , może być pomocnym - niestety bez gwarancji sukcesu.

Mechaniczne narzędzia pomocnicze to:  klipsy na nos lub plastry. One zapewniają, że oddychanie przez nos podczas snu jest możliwe  i ta droga jest szeroka. To zapobiega oddychaniu przez usta  i może zredukować chrapanie. Na rynku jest wiele różnych preparatów, mających pomagać przy chrapaniu . Do nich należą smoczki, podwiązki pod brodę, rozpylacze i krople mające ujędrniać  i nawilżać , aby drogi oddechowe pozostały wolnymi.

Głównie zalecają lekarze  i eksperci snu , aby zmniejszyć chrapanie:
• utrata wagi, redukcja spożycia alkoholu , mało stresu , zmiana nawyków odżywiania , lekki pokarm  i spanie na boku.