Pędzące pot temperatury - nasze ciało potrzebuje pomocy!

Temperatura naszego ciała leży koło 37 stopni Celsusza (98,6 stopni Fehrenheita)  - i " przewiewne środowisko" jęczy pod ciężarem takiej temperatury. Nasz organizm bardzo się stara utrzymać  własną temperaturę  możliwie stabilną ... Jak my jemu możemy przy tym pomóc?  - Na przykład poprzez celowe  dostarczanie płynów i minerałów!

Po pierwsze: przestronna bawełniana, lniana lub jedwabna odzież i  konieczne jest pokrycie głowy!  Iluzją jest stwierdzenie, że mało odzieży  na ciele chłodzi  - przeciwnie!  Odzież trzyma od nas z daleka promienie słoneczne i zapobiega utracie wilgoci.
Kto raz był na pustyni , dziwił się napewno dlaczego jej mieszkańcy noszą długie, często czarne kaftany. Przy tych wysokich temperaturach jest  istotne dla przeżycia, aby cała skóra była pokryta, ponieważ  zapobiega to nadmiernej utracie wody.

I dlaczego czarne? - Wróćmy krótko na lekcję fizyki . Biały reflektuje  światło , czyrny - wchłania światło i tym samym ciepło . Przy jasnej odzieży dociera  wiąkszość ciepła promieniowania na naszą skórę . Czarna odzież  z naturalnych materiałów  wchłania  wprawdzie widoczne promieniowanie, ale  reflektuje podczerwone promieniowanie.  U bawełnianego, czarnego kaftana nie ma słońce prawie żadnej szansy  docierania do skóry . Dodatkowo powstaje przyjemny " mikroklimat" . W temperaturach ponad 40 stopni Celsjusza ma to naprawdą sens!

Także  zwyczaje pijania są u Arabów inne . W gorących temperaturach pijają chętnie  gorącą herbatę rumiankową, owocową lub miętową . Tym samym gaszą pragnienie , redukują pocenie się i wyrównują gorączkę. Również jadają w ciągu dnia bardzo mało i to w niewiełlkich porcjach.

A pro po nawyków pijania:  jeśli na zewnątrz jest bardzo gorąco próbuje  nasze ciało  się ochłodzić  - ono się poci i traci wilgoć. Równocześnie dochodzi do poszerzenia naczyń krwionośnych  i tętnic skóry, aby jak najwięcej krwi mogło zostać ochłodzone i dalej przeprowadzone na powierzchnię skóry - nasza skóra staje się czerwona ( palce są aż 600-krotnie lepiej ukrwione  podczas gorąca), ciśnienie krwi spada i my oddychamy szybciej.

 Nie dostarczamy płynów przy wysokich temperaturach, przez dłuższy okres , przestajemy się pocić  - i doprowadzana na powierzchnię krew nie może być dalej chłodzona. Rezultatem jest  temperatura ciała , podobna do gorączki. I to może prowadzić do zapaści krążeniowej.

Wielu uważa, że dodatkowa porcja kofeiny daje ponownie napęd dla organizmu  - niestety przeciwnie: kofeina i cola  dają tylko przez moment  impuls energii. Po nim spada  ponownie  krążenie  i jest jeszcze gorzej aniżeli początkowo.  Także alkohol poszerza , już i tak szerokie naczynia krwionośne, krew staje się " leniwa" i  cierpi tylko krążenie. 

Podczas pocenia, traci organizm nie tylko wodę , ale również sole i minerały . Temu można przeciwdziałać poprzez przyjmowanie preparatów  i napojów elektrolitycznych i tym samym  można poprawić wydajność  i pomóc dobremu samopoczuciu.