Pomoc przy infekcjach dróg moczowych - żurawiny i ich wspierające działanie

Zimne stopy , mokry strój kąpielowy lub krótko siedzisz na zimnym kamieniu - i już masz podwyższone parcie na mocz , coś ciągnie, piecze i niebawem też jest bolesne. Kobiety po okresie dojrzewania mają częściej skłonności do zakażenia dróg moczowych. Wystarczy, że siły obronne pęcherza moczowego i nerek są krótkotrwale osłabione i już mogą wnikać bakterie.

W zakażeniu dróg moczowych dochodzi do zapalenia tkanki wyścielającej drogi moczowe. Jako odprowadzające drogi moczowe określamy zakres miedniczki nerkowej dalej pęcherz moczowy i cewkę. Jeśli mowa o zapaleniu dolnych dróg moczowych zostaje zróżnicowane zapalenie cewki i zapalenie pącherza moczowego. W zapaleniu górnych dróg moczowych mówimy o zapaleniu miedniczki nerkowej.

Przyczyną zakażenia dróg moczowych mogą być grzyby lub wirusy, ale najczęstszą przyczyną są bakterie pochodzące od szczepu Escherichia coli i Enterococcus.One zostają najczęściej deportowane z odbytu do stosunkowo sterylnego zakresu dróg moczowych. W cewce i pęcherzu moczowym rozmnażają się bardzo szybko i wywołują zapalenie tkanki.

Głównym objawem jest bardzo częste parcie na mocz. Wydalona ilość moczu jest bardzo mała i jego wydalanie powoduje pieczenie i bóle w podbrzuszu. Często znajduje się także krew w moczu.

Normalnie zostaje nieskomplikowane zapalenie dróg moczowych lub pęcherza moczowego, leczone z pomocą antybiotyków. W większości przypadków wystarcza jednorazowa dawka , aby zniszczyć bakterie. Niestety mają antybiotyka wiele objawów ubocznych i nie chronią przed ponownym zakażeniem. Z tego powodu jest szczególnie godna uwagi alternatywa, szczególnie przy chronicznym zapaleniu i przy zapobieganiu . I ją daje nam żurawina.

Już od ponad 300 lat, jest znane wspierające zdrowie działanie borówki czerwonej i jej amerykańskiej krewnej - żurawiny. Czerwone borówki należą do rodziny wrzosowatych, razem z czarnymi jagodami. Znaleźć można je na wrzosowiskach , w lasach sosnowych, na bagnach i w górach do wysokości 3000 metrów. One mają bardzo silny , jasno - czerwony owoc i gorzko - kwaśny smak. Dlatego smakuje ta borówka najlepiem j gotowana jako kompot , marmelada lub sam sok.

Żurawina jest szczególnie cennym pożywieniem , ponieważ zawiera wartościowe odżywki. Witamina C jest zawarta, w porównaniu z innymi jagodami, w stosunkowo małej dawce, ale za to ma ona bardzo dużo wit. B2.

Za jej zdrowotne właściwości przy zakażeniu dróg moczowych są odpowiedzialne inne substancje. Naukowcy przyjmują, że za hamujące bakterie działanie , jest odpowiedzialna substancja - arbutin. Amerykańska żurawina jest bardziej skuteczna w działaniu. Ona została lepiej zbadana , ale niestety nie udało się nadal wykryć w 100% tej substancji działającej czynnie.

Żurawina i borówka zapobiegają procesowi przyczepiania się bakterii na komórkach dróg moczowych albo w infekcji komórek gospodarza. Ponadto wspierają wypłukiwanie bakterii z moczem . Ich działanie rozpoczyna się 2 godziny po spożyciu i utrztymuje się przez 10 godzin . Dlatego najbardziej skuteczna jest szklanka soku rano wypita i następna wieczorem. Jeśli przy spożywaniu soku żurawin nie zostaje złagodzony ,w ciągu 24 godzin, ból i dodatkowo pojawia się gorączka, konieczna jest konsultacja lekarska.

Kto chce spożywać żurawiny zapobiegawczo, może je użyć jako sok, marmeladę , kompot lub jako kapsułki . To zapobiega bardzo silnie ponownemu zakażeniu.

Ponadto, zapobiega żurawina dzięki hamującemu bakterie działaniu, zapaleniom dziąseł i śluzówki jamy ustnej jak i biegunce, podrażnieniom pęcherza, nietrzymaniu moczu i chronicznym infekcjom.