Problemy z trawieniem po terapii antybiotykami? - probiotyki mogą pomóc!

Nasze jelito ma powierzchnię odpowiadającą kortom tenisowym i na niej "mieszkają" setki bakterii. Jeśli obserwujesz te wymiary, wydaje się logicznym , że nasze jelita i ich dolegliwości odgrywają bardzo istotną rolę dla naszego fizcznego i psychicznego zdrowia!

W wykonywaniu swoich zadań musi jelito sprostać wielu , często sprzecznym, wyzwaniom: ono musi przepuszczać składniki odżywcze i jednocześnie być barierą przeciw toksynom i patogenom . W tym zadaniu wspiera jego flora bakteryjna , która u każdego człowieka jest inna i jest zamieszkiwana przez setki bakterii jelitowych.

Te, żyjące w nas bakterie jelitowe regulują nie tylko nasz system immunologiczny , ale również wpływają na emocje i nasze zdolności . Jest jelito osłabione, przejmują kierowniczą rolę mikroorganizmy i wypierają bakterie jelitowe - środowisko jelita traci jego równowagę. Probiotyki (Grecki: BIOS- dla życia) mogą być pomocne , ponieważ wzmacniają system immunologiczny i tym samym prowadzą do zdrowia. One mają pozytywne działanie na florę bakteryjną jelita , poprzez przyczepianie na ścianach jelita i wypieranie tym samym patogennych organizmów oraz zapobieganie ich rozprzestrzenianiu w organiźmie.

Probiotyk zawiera żyjące mikroorganizmy . One mogą być przyjmowane jako kapsułki lub płyn, albo jako surowa kapusta kiszona i ( nie poddany działaniu ciepła) jogurt . Jeśli zostały jelita bardzo uszkodzone np. poprzez przyjmowanie bardzo silnych antybiotyków- jest jogurt niewystarczającym, aby jelita zregenerować i długotrwale zapobiegać biegunce - w rzadkich przypadkach - zaparciu.

Antybiotyki zabijają nie tylko szkodliwe, chorobotwórcze bakterie , ale również te, które są zawarte we florze bakteryjnej jelit. Tym samym brakuje koniecznych do trawienia mikroorganizmów i *szkodliwe, złe" organizmy mogą się bezproblemowo rozprzestrzeniać. Już spotykano przypadki, gdy jelita nie były w stanie się same regenerować po długotrwałej, wielomesięcznej terapii antybiotykowej. Następstwem są: wzdęcia, problemy z trawieniem, zmęczenie, bóle głowy, nietolerancja wielu odżywek, łatwe infekcje na skutek zaburzonego systemu obronnego , alergie, choroby skóry, reumatyzm.. aż do produkcji substancji rakowtwórczych - wszystko jest możliwe.

Przyjmuesz probiotyka - masz szansę na szybsze wyzdrowienie. Zawarte w nich mikrorganizmy nie pozostają na stałe w jelicie . Ich działanie trwa tylko tak długo, jak przyjmujesz probiotyk - często odżywa jelito już samo w ciągu przyjmowania.