poniedziałek, 28 października 2013

Problemy z trawieniem po terapii antybiotykami? - probiotyki mogą pomóc!

Nasze jelito ma powierzchnię odpowiadającą kortom tenisowym i na niej "mieszkają" setki bakterii. Jeśli obserwujesz te  wymiary, wydaje się logicznym , że nasze jelita i ich dolegliwości  odgrywają bardzo istotną rolę dla naszego fizcznego i psychicznego zdrowia!

W wykonywaniu swoich zadań  musi jelito sprostać  wielu , często sprzecznym, wyzwaniom: ono musi  przepuszczać składniki odżywcze  i jednocześnie być barierą przeciw  toksynom i patogenom . W tym zadaniu wspiera jego flora bakteryjna , która u każdego człowieka jest inna  i jest zamieszkiwana przez setki bakterii jelitowych.

Te, żyjące w nas bakterie  jelitowe  regulują nie tylko nasz system immunologiczny , ale również wpływają na emocje  i nasze zdolności . Jest jelito osłabione, przejmują kierowniczą rolę mikroorganizmy  i wypierają bakterie jelitowe  - środowisko jelita traci jego równowagę. Probiotyki (Grecki: BIOS-  dla życia) mogą być pomocne , ponieważ wzmacniają system immunologiczny  i tym samym prowadzą do zdrowia. One mają pozytywne działanie na  florę bakteryjną jelita , poprzez przyczepianie na ścianach jelita  i wypieranie tym samym patogennych organizmów  oraz zapobieganie  ich rozprzestrzenianiu w organiźmie.

Probiotyk zawiera żyjące mikroorganizmy . One mogą być przyjmowane jako kapsułki lub  płyn, albo jako  surowa kapusta kiszona  i ( nie poddany działaniu ciepła) jogurt .  Jeśli zostały jelita bardzo uszkodzone np. poprzez przyjmowanie bardzo silnych antybiotyków- jest jogurt niewystarczającym, aby jelita zregenerować i długotrwale zapobiegać biegunce   - w rzadkich przypadkach - zaparciu. 

Antybiotyki zabijają nie tylko szkodliwe, chorobotwórcze bakterie , ale również te, które są zawarte we florze bakteryjnej jelit.  Tym samym brakuje koniecznych do trawienia  mikroorganizmów  i  *szkodliwe, złe"  organizmy  mogą się bezproblemowo rozprzestrzeniać. Już spotykano przypadki, gdy jelita nie były w stanie się same regenerować po długotrwałej, wielomesięcznej terapii antybiotykowej.  Następstwem są:  wzdęcia, problemy z trawieniem, zmęczenie, bóle głowy, nietolerancja wielu odżywek, łatwe infekcje  na skutek zaburzonego systemu obronnego , alergie, choroby skóry, reumatyzm.. aż do  produkcji substancji rakowtwórczych  - wszystko jest możliwe. 

Przyjmuesz probiotyka  - masz szansę na szybsze wyzdrowienie. Zawarte w nich mikrorganizmy  nie pozostają na stałe w jelicie . Ich działanie trwa tylko tak długo, jak  przyjmujesz probiotyk  - często odżywa jelito już samo w ciągu przyjmowania.