Trening autogenny - poszukiwanie własnego rytmu

W naszym społeczeństwie  jesteśmy często kierowani rytmami zewnętrznemi. Brak czasu, stres i ciągła hektyka  są coraz częściej powodem  psychicznych i fizycznych dolegliwości. Te zaburzające wpływy  nie muszą nami kierować , jeśli jesteśmy w stanie znalAutogenes Trainingeźć własny rytmus. To jest możliwe z pomocą autogennego treningu.

Trening autogenny jest metodą skoncentrowanego, własnego relaksu. Berliński psychiater J.H. Schultz  rozwinął tą metodę z hipnozy i opublikował w formie książki po raz pierwszy w roku 1932. Ona opiera się, w przeciwieństwie do hipnosy, na autosugestii. Celem jest z pomocą autohipnozy  mieć wpływ na procesy fizyczne organizmu.

Dzisiaj ma autogenny trening bardzo wielu zwolenników i skuteczność jego działania została udowodniona w wielu badaniach. On jest bardzo pomocny przy nerwowości, zaburzeniach snu, stanach lękowych ,psychosomatycznie uwarunkowanych symptomach chorób jak bóle głowy, problemy z trawieniem,  wysokie ciśnienie aż do łagodnych nastrojów depresyjnych. Autogenny trening może bardzo szybko  prowadzić sytuację stresową do szybkiego relaksu i do poprawy pamięci. W zakresie sportu jest on używany do poprawy  wydajności . Także u palaczy wykazano pozytywne rezultaty przy odwyku.

Autogenny trening powinien być prowadzony tylko pod nadzorem specjalisty. Fałszywe użycie  może prowadzić  do pogorszenia objawów, których chcemy się pozbyć lub je złagodzić.

Ćwiczenia wykonywane są w cichym, ciemnym pokoju w wygodym ubranie. Przyjmowana pozycja jest pasywna - siedzisz na krześle z oparciem lub leżysz - i muskulatura musi być całkowicie zrelaksowana.

Na początku są przeprowadzane ćwiczenia podstawowe, które wykonujemy w następującej kolejności. Każde ćwiczenie z jej różnymi  składnikami trwa około 3 - 5 minut i jest przeprowadzane z zamkniętymi oczami. Poprzez użycie stereotypowej frazy  uzyskuje się  widzenie doświadczeń osoby  pytanej. 

1. ćwiczenie w spokoju
Ono służy wprowadzeniu do  spokoju i powinno wzmocnić koncentrację. Oczy są zamknięte  i osoba jest skoncentrowana  na formuli celu: " ja jestem całkowicie spokojnym , nic mnie nie przeszkadza".

2. ćwiczenie ciężkości
W nim leży punkt koncentracji  na formuli: " ręce i nogi są bardzo ciężkie". Po szeroko przeprowadzonym ćwiczeniu może uczucie ciężkości  w tych częściach ciała  całkowicie zaniknąć.

3. ćwiczenia ciepła
To ćwiczenie  wspiera krążenie  w kończynach poprzez koncentrację na formuli: "ręce i nogi są ciepłe":

4. ćwiczenie oddechowe
Mówisz:  "mój oddech jest płynny  i równomierny." To ćwiczenie zwiększa rozluźnienie poprzez celową technikę oddychania. Oddech jest płynny  tak jak to  podaje rytm  organizmu.

5. ćwiczenie serca
Tutaj skupimy się na bicie serca, według formuły: " moje serce bije spokojnie i regularnie".

6. ćwiczenia splotu słonecznego
To ćwiczenie skupia się na środku brzucha.Mówisz: " mój brzuch jest wypełniony przepływającym ciepłem"

7. ćwiczenie chłodzenia czoła
Formuła  "jasna głowa, zimne czoło" pomaga w byciu czujnym i w poprawie zdolności koncentracji.

Aby wyjść z auto-sugestii,zostają powoli i spokojnie ponownie napinanane ramiona , wystawiane na długość, zginane  z jednoczesnymi głębokimi oddechami  i powolnym otwieraniem oczu. To może być wsparte formułą: "ramina zwarte! Głęboki oddech! Oczy otwarte!"

Autogenny trening jest metodą  relaksu , którą można bardzo łatwo już od 8 roku życia użyć u dzieci. W tym celu są konieczne 1 -2  posiedzeń przez okres 6 - 10 tygodni.  Do osiągniącia tego celu jest konieczna  własna dyscyplina  i chęć nauki, ponieważ pozytywny rezultat treningu  jest tylko możliwy  jeśli ćwiczenia są wykonywane  codziennie, nawet wielkrotnie w ciągu dnia  przez conajmniej 5 minut.