Powrót do sportu po przerwie

Przerwa w treningu może zdarzyć się każdemu. Odzyskanie formy nie jest wcale takie proste. W tym artykule chcemy Wam przedstawić kilka porad jak we właściwy sposób wrócić do aktywności fizycznej.

Niekiedy zdarzają się sytuacje, w których niemożliwe jest wykonywanie treningów przez dłuższy czas. Przerwa od sportu może być przyczyną kontuzji, choroby, urazu, pracy, ciąży. Czasami jednak są to niesamowicie błahe powody jak np. niesprzyjające warunki atmosferyczne lub po prostu lenistwo. Rutyna wkrada się czasami szybciej, niż myślimy.

Niezależnie od przyczyny faktem jest, że organizm przyzwyczaja się do siedzącego trybu życia. Problemem jest nie tylko brak kondycji fizycznej, ale przede wszystkim osłabienie mięśni.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pozwolą Ci odzyskać łatwiej formę:

Motywacja jest na wagę złota.
Motywacja w treningu jest niezbędna do wzbudzenia i utrzymywania aktywności. Przede wszystkim jest ona ważna, gdy przerwa nie była spowodowana z przyczyn koniecznych. Podczas pierwszego treningu możesz być rozczarowany postępami. Pamiętaj, organizm potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do obciążenia.

Znajdź dobry powód
Aby motywacja była długotrwała, musisz mieć cel, który chcesz osiągnąć. Ważne jest, aby cel ten był dla Ciebie wyzwaniem i możliwy do osiągnięcia.

Powolny powrót
Należy powoli i spokojnie wdrażać się w rytm treningowy. Forma nie wróci po dwóch lub trzech treningach. Organizm dopasowuje się, ale wymaga także czasu. Bądź zatem cierpliwy i ostrożnie zwiększaj obciążenie podczas treningu. Tylko w ten sposób osiągniesz szybko kondycję.
Zbyt intensywna aktywność fizyczna, może dać negatywne rezultaty. Co może również mieć zły wpływ na twoją motywację.

Odpowiedni rodzaj sportu
Rozpocznij powrót do sportu od dyscypliny, która sprawia ci największą przyjemność. Ma to również pozytywny wpływ na motywację. Jeżeli nie masz jeszcze ulubionego rodzaju aktywności fizycznej, wypróbuj ich jak najwięcej.

Znajdź czas
Poświęć odpowiednią ilość czasu i dobrze zaplanuj swój trening.

Urozmaicenie treningów
Nawet ulubiony rodzaj sportu wykonywany ciągle w ten sam sposób powoduje, że nasza motywacja spada. Nasze mięśnie przyzwyczają się do jednego obciążenia, a my nie osiągamy żadnych rezultatów. Dlatego warto regularnie wypróbować nową dyscyplinę sportową.

Przerwa
Ważny jest nie tylko regularny trening, ale również regularna przerwa. Odpoczynek po treningu jest niezbędny dla odpowiedniej regeneracji mięśni i energii.

Znajdź partnera
W towarzystwie zawsze łatwiej i przyjemniej się ćwiczy.

Pamiętaj o nagrodzie
Wyznacz sobie cel. Za każdy osiągnięty mały cel wybierz dla siebie nagrodę. Ta metoda ma także wpływ na długotrwałą motywację.

Baw się dobrze!