Wielkie ziewanie

Po ciemnej zimie jest poziom serotoniny, "hormonu dobrego samopoczucia", bardzo niski. Za to jest produkowana w nadmiarze  melatonina - hormon snu. No to jest jasne, że  ten brak równowagi nas męczy. Ale zanim ponownie wyrówna się gospodarka hormonalna , możliwe są niesamowite wahania nastroju.  To  jest fakt , który się odzwierciedla w danych statystycznych odnośnie wypadków. W porównaniu z miesiącami zimowymi , podnosi się ryzyko wypadków o do 25% , stwierdziła psycholog Marion Seidenberger. Opóźnienie reakcji  o 0,3 - 0,4 sekundy  oznacza przy tempie 100 kmh dłuższą, o 1 - 8 metrów drogę hamowania - to jest więcej niż  dwie długości samochodu!

Porady przeciwko ciężkości:
Nasze wskazówki przeciwko  zmęczeniu wiosennemu  można stosować bez obaw. Niepożądane  działana uboczne nie są znane!

Tak więc -  ruszaj się! Szybki marsz, jazda na rowerze, bieganie - głównie na świeżym powietrzu. Powietrze i słońce wyganiają zmęczenie , już 1/2 godziny na świeżym powietrzu  wykazuje pozytywne rezultaty - także przy pochmurnej pogodzie!

Posiłek. Lepiej jadać 5 małych  porcji , aniżeli 3 duże. Dużo owoców i warzyw  i nie oszczędzać z pokarmem bogatym w witaminę C : owoce cytrusowe, kapusta kiszona , papryka, kiwi , herbata z dzikiej róży i sok z rokitnika.  Także bardzo pomocna jest witamina E: otręby pszenne, orzechy, produkty mleczne , pełnoziarniste i jajka. Pijaj 1,5 - 2 litrów płynów  dziennie - szczególnie wodę mineralną , rozcieńczony sok owocowy lub soki warzywne i herbaty owocowe.

Wellness budzi. Stymulujące zmienne prysznice wzmacniają serce, krążenie i system odpornościowy - 5x na zmiany  używać zimnego i gorącego prysznica , albo: oho - sauna. Koi nerwy i pobudza produkcję serotoniny. Ciepła kąpiel , masaż lub terapia aromatyczna  działają nie tylko wiosną  - one są bardzo  kojące. Rozpieszczaj siebie  z wystarczającą ilością snu!

Zaczynać dzień aktywnie. Poranna gimnastyka  pobudza krążenie. Połóż się na plecach i przeciągaj się. Połóż ręce pod kolana i przyciągnij je do klatki piersiowej. Oddychaj bardzo głęboko. Powtórz ćwiczenia parę razy. Następnie postaw nogi i podnoś pośladki.

Ocieplenie duszy.  zafunduj sobie wizytę u fryzjera , postaw świeże kwiaty a wazonie  i ciesz się czymś wyszukanym. I śmiej się ile dusza zapragnie: to podnosi nastrój!

Przy okazji: zmęczenie wiosne jest zjawiskiem, które paraliżuje  szczególnie ludzi żyjących w krajach z językiem niemieckim.  We Francji np.  nie ma tego fenomenu - Francuzi nie posiadają odpowiedniej wrażliwości, ale za to coś o wiele bardziej fundamentalne: słowo. Po franzusku nie ma  odpowiednika dla " wiosennego zmęczenia."