8 wskazówek, jak dotrzymać noworocznych postanowień

8 wskazówek, jak dotrzymać noworocznych postanowień

Zawsze to samo. Każdego roku w tym czasie niezliczona liczba ludzi na całym świecie robi postanowienia, które chcą zachować w nowym roku, aby niektóre obszary ich życia były bardziej pozytywne. Wyznaczasz sobie wielkie cele — pozbyć się kilki kilogramów, być bardziej produktywnym, zarobić więcej pieniędzy, porzucić złe nawyki — i za każdym razem po krótkim czasie traci się motywację. Większość postanowień porzuca się stosunkowo szybko.

Jednak wyznaczanie celów nie jest z natury złe ani skazane na niepowodzenie. Wbrew powszechnemu przekonaniu, ustalanie celów nie jest problemem — ani robienie ich na początku nowego roku. Wyznaczanie celów ma kluczowe znaczenie dla sukcesu. Problem pojawia się, gdy wyznaczamy niejasne cele bez jasnych ram czasowych, struktury lub planów ich osiągnięcia.

Utrata kilku kilogramów lub zarobienie większej ilości pieniędzy nie są konkretnymi celami. To tak, jakby powiedzieć, że chcesz odwiedzić nowe miasto i nic nie zdziałać. Bez konkretnego pomysłu, gdzie, kiedy i jak dostać się do tego miejsca, prawdopodobnie zostaniesz w domu.

Oto kilka wskazówek, jak naprawdę zmotywować się do dotrzymywania postanowień noworocznych i jak zaplanować postanowienia noworoczne, aby znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu.

Nie bądź największym krytykiem

Większość ludzi stara się motywować poprzez samokrytykę. Krytykowanie siebie za każdym razem, gdy się pomylisz, nie zwiększa motywacji. Wręcz przeciwnie, badania wykazały, że samoocena sprawia, że jesteś niespokojny, przygnębiony i mniej pewny swoich umiejętności, co oczywiście nie jest dobrą rzeczą, gdy próbujesz zmienić swoje życie.

Miej współczucie w stosunku do siebie

Sekretem motywacji jest współczucie do siebie. To najlepszy motywator do wytrwania, nawet jeśli np. opuściłeś już kilka wizyt na siłowni. Porażka to nie koniec świata. Zawsze będzie się pojawiała, ponieważ nikt nie jest doskonały. Łatwiej się podnieść, jeśli się nie dołujesz.

Z naukowego punktu widzenia współczucie wobec samego siebie definiuje się jako zdolność do traktowania siebie z taką samą życzliwością, troską i wsparciem, jak wobec ukochanej osoby lub bliskiego przyjaciela, który ma kłopoty. Dobrą wiadomością jest to, że przy odrobinie świadomej praktyki każdy może rozwinąć współczucie wobec siebie. Na początek daj sobie przyzwolenie na traktowanie siebie z taką samą troską, z jaką traktujesz ukochaną osobę lub przyjaciela. Proste stwierdzenie, że jesteś godny wsparcia i współczucia, jest ważnym krokiem w przełamaniu nawyku negatywnego mówienia do siebie. To, że zjadłeś deser, nie oznacza, że jesteś przegrany lub skazany na porażkę.

Jeśli potrafisz przyznać się do błędu i pomyśleć o tym, jak możesz to poprawić, zamiast krytykować siebie, to już jesteś na dobrej drodze. O wiele bardziej produktywną i zrównoważoną strategią osiągania celów jest postawa współczująca wobec siebie.

Wybierz właściwy cel

Nie wybieraj celu na podstawie krytyki. Jeśli zawsze słyszałeś od swojej mamy, że musisz schudnąć, to nie jest dobry powód, aby było to postanowieniem noworocznym.

Zamiast tego wybierz cel, który jest dla ciebie osobiście ważny i skup się w pełni na tym jednym postanowieniu.

Unikaj powtarzania postanowień z zeszłego roku, które się nie sprawdziły. Jeśli od lat próbujesz schudnąć, może nadszedł czas, aby spróbować nowego podejścia. Zamiast tego skup się na większym ruchu. Lista zalet i wad może być również pomocna, jeśli musisz zdecydować między dwoma celami.

Wyznacz inteligentne cele

Inteligentne cele to jeden ze sposobów, w jaki możesz dotrzymać noworocznego postanowienia.

Te cele muszą być:

  • Konkretne (cel musi być jasno sformułowany)
  • Mierzalne (cel musi być policzalny)
  • Interesujące (cel musi być wart dążenia)
  • Realistyczne (cel musi być realistycznie osiągalny)
  • Ograniczone czasowo (cel wymaga ustalonej daty)

Te cele ułatwiają dotrzymanie postanowień noworocznych, ponieważ są szczegółowe i oferują punkty kontrolne umożliwiające osiągnięcie sukcesu. Osiąganie punktów kontrolnych może pomóc Ci zachować koncentrację i motywację.

Oto kilka przykładów:

Źle: chcę więcej czytać.

Dobrze: będę chodzić do klubu książkowego raz w tygodniu od stycznia do lipca.

Źle: chcę schudnąć.

Dobrze: chcę być do kwietnia o pięć kilo lżejszy.

Znajdź motywację

Może być trudno zmusić się do zrobienia czegoś, gdy nie masz motywacji. I bez względu na to, jak bardzo czegoś chcemy, czasami po prostu nie mamy na to ochoty.

Kiedy tak się czujesz, ważne jest, aby cofnąć się o krok. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci znaleźć motywację:

Napisz, dlaczego chcesz coś osiągnąć


To "dlaczego" jest powodem, dla którego chcesz coś zrobić. Twoje "dlaczego" powinno być dla ciebie czymś znaczącym. Może chcesz schudnąć, aby móc bawić się z twoimi dziećmi na placu zabaw. A może chcesz nauczyć się gry na instrumencie, bo twój dziadek grał na pianinie i zmarł w zeszłym roku i chcesz tym uczcić jego pamięć.

Cokolwiek to jest, trzymaj się uczucia, które odczuwasz, gdy wyobrażasz sobie, że osiągniesz swój cel.

Znajdź partnera

Ludzie są istotami społecznymi. Nie jesteśmy stworzeni do robienia rzeczy sami. Ludzie odnoszący największe sukcesy to ci, którzy mają dookoła ludzi, którzy w nich wierzą. Brak wsparcia może być szkodliwy, więc znajdź kogoś, z kim możesz rozpocząć tę podróż (łatwiej jest trenować w dwójkę) lub przynajmniej porozmawiać o swoich postępach.

Wyeliminuj wewnętrzne przeszkody

Wiele osób ma ograniczające przekonania, które powstrzymują ich od robienia rzeczy. Są to założenia o sobie, które są tak głęboko zakorzenione w podświadomości, że wydają się fundamentalną prawdą wszechświata. Zacznij regularnie myśleć o negatywnych uczuciach i myślach i rozpoznaj swoje własne ograniczające przekonania, abyś mógł je przezwyciężyć i osiągnąć w tym roku postanowienie noworoczne.

Dobrze zaplanuj

Większość noworocznych postanowień kończy się niepowodzeniem z powodu braku planowania. Jeśli masz na myśli cel, którym chcesz się zająć, upewnij się, że masz plan, który konkretnie pomoże Ci go osiągnąć. Dobrym pomysłem są szczegółowe i kompleksowe plany krok po kroku, które pozwalają podjąć inspirujące działania dla osiągnięcia wyznaczonych celów. Przede wszystkim pamiętaj, aby zapisywać każdy krok, nieważne jak mały. Wtedy wiadomo, co robić dalej. Inne dobre pomysły to:

  • dobrze sformułowany opis celu do osiągnięcia
  • ludzie, którzy mogą pomóc
  • czas, kiedy te zadania zostaną zakończone
  • lista zasobów wymaganych do wykonania zadań
  • określenie działania dla oceny postępów
  • stworzenie planów zapasowych na wypadek, gdyby życie stało na drodze

Zrealizuj swój plan

Na koniec wystarczy zacząć wykonywać swój plan. Nikt nie może tego za ciebie zrobić, więc weź za to odpowiedzialność i każdego dnia pracuj nad kolejnymi etapami swojego planu, aż będziesz mógł odhaczyć swoje noworoczne postanowienie.